Uluslararası Müzeler Konseyinde (ICOM) Türk Müzeciler Dönemi Başlıyor

Bu yıl 24. gerçekleştirilen Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) toplantısına Türk müzecileri damga vurdu. Büyük çabalar sarf ederek Türkiye’de ‘Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneğini’ de kuran ve çok sayıda önemli projeye imza atan Suay Aksoy, ICOM Danışma Kurulu Başkanı seçilirken; bu çalışmalara hatırı sayılır katkıları olan Burçak Madran ve Afşin Altaylı da kurumun genel sekreterliği ile görevlendirildi. Madran Arkeoloji ve Tarih Koleksiyonları ve Müzeleri Komitesinden, Altaylı ise Kent Müzeleri Koleksiyonları ve Etkinlikleri Komitesinden sorumlu olacak.

Uluslararası-Muzeler-Konseyinde-Turk-Muzeciler- Donemi-Basliyor-1

Milano’da yapılan ve 130 ülkeden 3500 kadar müzecinin katıldığı toplantıda kendinden söz ettiren bir diğer isim ise Orhan Pamuk oldu. Aynı ismi taşıyan kitabı ile birlikte İstanbul’da ziyarete açtığı Masumiyet Müzesi ile dünya müzecileri arasında yerini alan Pamuk, toplantıya video mesajı ile katıldı ve müzelerin artık daha samimi bir boyuta kavuşması gerektiğinin altını çizdi.

Uluslararası-Muzeler-Konseyinde-Turk-Muzeciler- Donemi-Basliyor-2

Uzun yıllardır Ayasofya; müze mi olsun cami mi tartışmalarından öteye gidemediğimiz, kültürel mirasa resmi kanallarla zarar verdiğimiz, iyi gelişmelere çok az kucak açabildiğimiz bu alanda, uluslararası camiaya kendilerini kanıtlayan Türk müzecileri tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Tanrı Kent Film Analizi

Tanrı Kent, aynı getto içinde büyüyen, iki ayrı insanın ortak hikayesini anlatıyor bize: Rocet ve Li`l Ze. Birbirlerine uç karakterlerin...

Kapat