UNESCO Geçici Listesine Türkiye’den 10 Yeni Alan Eklendi!

kibyra

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne Türkiye’den 10 yeni alan eklendi.

Listeye yeni eklenen 10 alanla beraber UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde Türkiye’den 70 yer bulunuyor. Listeye yeni eklenen 10 yeni alan ise şöyle :  Sultan II. Bayezid Külliyesi (Edirne), Bodrum Kalesi (Muğla), Sivrihisar Ulu Camisi (Eskişehir), Hacı Bayram Cami ve çevresindeki tarihi alanlar (Ankara), Nuruosmaniye Külliyesi (İstanbul), Malabadi Köprüsü (Diyarbakır), Van Kalesi (Van), Kibyra Antik Kenti (Burdur), Yivli Minare (Antalya), Kızılırmak Deltası kuş cenneti (Samsun).

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ise konu hakkında “Şu anda Türkiye’nin 70 kültürel ve doğal mirası UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne yer alıyor, bu rakam dünyada geçici listede en fazla doğal ve kültürel mirası olan ülke konumuna getirdi. Geçici listeye alınmadan, UNESCO listesine önerilmesi mümkün olmuyor. Bu sürecin yaşanması bu sene listeye alınanlar için önemli ve sevindirici.” açıklamasında bulundu.

bodrum-kalesi5

haci-bayram

malabadi-kop

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
camus-ve-yabanci
Bu Dünyada Bir Hiçiz / Albert Camus

Yabancıyım, yabancısın, yabancıyız… Yarattığımız her duyguya; topluma ve sisteme yabancıyız. Bu yabancılaşma toplumsal paradigmanın da ötesinde, bizim kendi yabancılığımızı kapsıyordu....

Kapat