Ünlü Besteci Gustav Mahler’in El Yazması Notaları Açık Artırmada Satıldı!

Avusturyalı besteci Gustav Mahler’e ait el yazması notalar, Londra’da düzenlenen müzayedede satıldı.

Ünlü bestecinin el yazması 232 sayfalık ‘İkinci Senfoni’si Londra’nın önemli müzayede evlerinden biri olan Sotheby’s Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıkarıldı. Çağının en önemli orkestra şeflerinden biri olan ünlü besteci Mahler’in 1888-1894 yılları arasında kaleme aldığı eser, 4 milyon 546 bin 250 sterline alıcı bularak, ‘açık artırma yoluyla satılan en yüksek fiyatlı el yazması müzik notası’ oldu.

Gustav Mahler Kimdir?

1860 yılnda dünyaya gelen Gustav Mahler, Viyana Konservatuarı’nda eğitim görmüş, 1880’de orkestra yöneticiliğine başlamış ve bu görevini Prag, Leipzig, Budapeşte gibi şehirlerde sürdürmüştür. Müzik yöneticiliği de yapmaya başlayan Mahler, New York Metropolitan Opera’nın müzik yöneticiliğini üstlenmiş, New York Filarmoni Orkestrası’nın konserlerini başarıyla yönetmiştir. Çağının büyük orkestra şeflerinden biri sayılan Mahler, geç-romantizm ile modernizm arası geçiş döneminin önemli sanatçılarından biri olmuştur.  Das Lied von der Erde (Toprağın Şarkısı), Lieder eines fahrenden Gesellen (Gezginin Şarkıları), Kindertoltenlieder (Çocuk Ölümü Şarkıları) gibi orkestra eşliğindeki şarkı çevrimleriyle tanınan besteci; 1911 yılında Viyana’da hayatını kaybetmiştir.

The Austrian composer Gustav Mahler. Photograph by Moriz Nähr. 1907.

mahler-el-yazmasi-nota

mahler-el-yazmasi-nota-2

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Okyanus Fotoğrafçısı Matt Burgess Objektifinden Büyüleyici Görüntüler

Avustralyalı okyanus fotoğrafçısı Matt Burgess, uzun saatler boyunca okyanusun muhteşem güzelliğini fotoğraflıyor. Okyanusun farklı hallerini fotoğraflamaktan keyif aldığını belirten Bugess,...

Kapat