Ünlü Ressam Edvard Munch’un Tablosu 54,2 Milyon Dolara Alıcı Buldu!

‘Çığlık’ adlı tablosuyla tüm dünyada tanınan Norveçli ressam Edvar Munch’un ‘Köprüdeki Kızlar’ adlı eseri New York’taki açık artırmada 54,2 milyon dolara alıcı buldu.

Eserlerinde ruhsal ve duygusal konuları işleyen ressam, Alman dışavurumculuk akımının gelişiminde büyük rol oynamıştır. Sanat hayatının ilk yıllarında eserlerine içe dönük ve karamsar bir hava hakimken, hayatının son yıllarında bu durum tamamen değişerek yerini yaşama sevincine bırakmıştır.

Munch’un ‘Çığlık’ adlı tablosu 2012 yılında 120 milyon dolara satılmış ve açık artırma yoluyla satılan en pahalı sanat eseri olarak tarihe geçmişti. Sotheby’s Müzayede Evi’nin düzenlediği açık artırmada 50 milyon dolar değer biçilen sanatçının ‘Köprüdeki Kızlar’ adlı çalışması ise 54,2 milyon dolara satıldı. Sanatçı tabloda, bir köydeki köprüde toplanan genç kızlara yer veriyor.

koprudeki-kizlar-2

ciglik

 

 

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Depeche Mode’un Yeni Albümü Mart Ayında Piyasaya Çıkıyor!

İngiliz müzik grubu Depeche Mode, 'Spirit' adlı yeni albümünü 17 Mart'ta dinleyiciyle buluşturacak. 2013 yılında çıkardıkları 'Delta Machine' albümünün ardından 'Spirit'...

Kapat