Ünlü Şair T.S. Eliot’ın Hayatını Anlatan Kitap Türkçede!

ABD doğumlu İngiliz şair Thomas Stearns Eliot’ın hayatını anlatan, John Worthen’ın kaleme aldığı ”Bir Şairin Yaşamöyküsü: T. S. Eliot” adlı kitabın Türkçe basımı gerçekleştirildi.

Ünlü şair T.S Eliot yaşamı boyunca biyografisinin yazılmasını istememiş, vasiyetini yerine getirmekle görevlendirdiği kişiye de saklayabileceği her şeyi saklamasını ve hakkında yazılması planlanan tüm kitapları engellemesini söylemiştir. Fakat şairin biyografisi eninde sonunda kaleme alınmıştır.

İthaki Yayınları tarafından Zeynep Anlı’nın çevirisiyle Türkçeye kazandırılan John Worthen’ın eseri ”Bir Şairin Yaşamöyküsü: T. S. Eliot”, şaire ait dilimize çevrilmiş tek biyografi olma özelliği taşıyor.

Tanıtım bülteninden:

Yirminci yüzyıl modernist şiirin en büyük şairlerinden ve dönemin en önemli oyun yazarlarından olan Thomas Stearns Eliot’ın çalkantılı ve karmaşık hayatını anlatan bu eser, şair hakkında yazılmış en objektif metinlerden. Yalnızca bir şairin hayatını anlatmakla kalmıyor, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı dönemi Amerika’sı ile İngiltere’sinin sanat hayatını da mercek altına alıyor. Biyografi, W. B. Yeats, Ezra Pound, Bertrand Russell ve Virginia Woolf gibi ünlü isimlerin Eliot’ın yaşamındaki önemine tanıklık etmek açısından da önemli bir yer tutuyor.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  'Lafını Esirgemeyenler' Adlı Tek Kişilik Oyun İzleyiciyle Buluşuyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Halka Yol Gösteren Özgürlük İnkılap Yolunda

Fransa'da baskıcı Bourbon Hanedanlığına karşı başlatılan ayaklanma sonucu Restorasyon Dönemi bitmiş, Temmuz Devrimi gerçekleşmiştir. Bu devrim sonucunda Fransa'da ve tüm...

Kapat