Uzak Zamanların Öyküleri: ‘Güvercinler ve Matmazeller’ Yayımlandı

Yazar Demir Özlü’nün anı-deneme tarzında kaleme aldığı öyküler ‘Güvercinler ve Matmazeller’ adlı kitapta bir araya getirildi.

Özlü’nün 2012 yılında yayımlanan Sürgün Küçük Bulutlar adlı bütün öyküler kitabının dışında kalan ve daha sonrasında yazdığı öykülerden oluşan Güvercinler ve Matmazeller; okuru Stockholm, Paris, Berlin, Beyoğlu, Fatih, Simav, Ödemiş gibi birbirine uzak yerlerde ve birbirine uzak zamanlarda gezdiriyor.

“Güneş batarken Tepebaşı’ndaki cadde eflatuni bir renge boyanıyor. Eyüp sırtlarında batan güneş ölümü çağrıştırıyor. Sonsuzluğu. Sonsuzluk içinde yok oluşu. Eskinin hayalleri… Eyüp sırtlarında yapılmış bir gezinti. Bir sevginin aranışı. Sonra dönüş yolu. Yorgunluk. Ağaçlı, küçük ön bahçeler. Sonra bu çatı katına çıkıp uzanmak. Derin bir yorgunluktan kurtulmak için, çatılardaki duruşları sakinlik veren bacaları seyretmek. Sakin bir yaşam düşlemek. Bacalarla sakin bir yaşam.”

‘Güvercinler ve Matmazeller’, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  Tolga Karaçelik'in 'Kelebekler'inden İlk Fragman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Edebiyatın Elması: Zadie Smith

27 Ekim 1975’te doğan Zadie Smith, Jamaika kökenli bir Britanyalıdır. Şu ana kadar 3 roman yazan yazar, Granta dergisinin en...

Kapat