Van Gogh: Kadınlarda Devrim Zamanında Olan Türden Bir Çekicilik Var

Doğa ile boğuşmayan insanlar hiçbir zaman başarıya ulaşamıyorlar…

Burada halk arasında gördüğüm kadınların vücutları içimde korkunç büyük bir dürtü yaratıyor – kadın olarak onlara sahip olmaktan çok daha fazla resimlerini yapmak dürtüsü… Gerçi her ikisini de yapmak isterim, o başka. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, köylüler, işçiler çıplak değil ve onları nü figürler olarak düşünmek kesinlikle uygunsuz.

van-gogh-teho'ya-mektuplar

Köylü kadın resmi yaptığımda, onun köylü kadın olmasını istiyorum; aynı nedenle, eğer orospuların resmini yaparsam, yüzlerinde orospu anlamı olsun isterim. Kadınlarda, devrim zamanlarında olan türden bir çekicilik var ve aynı türden bir prestij. Ve kişi kadınları çalışmalarının dışında tutmakla çağdışı bir tutum içine girmiş olur.

van-gogh-theo'ya-mektuplar

Her yerde aynı bu, ister kentte ol ister kırsal yörelerde; zamana ayak uydurmak istiyorsan eğer, kadınları mutlaka hesaba katacaksın. Son derece de zor olabilir kadın, ama yaşamda da sanatta da onsuz ne yapardık. Öyle anlar geliyor ki kendimi şimdiden yaşlı ve bitik gene de resme gerçekten heves etmeyecek kadar aşka düşkün hissediyorum. Başarılı ol olmak için yükselme hırsı gerekiyor, oysa bu hırs bana gülünç ve anlamsız geliyor. Bunun sonu nereye varacak bilmem.

van-gogh-teho'ya-mektuplar

*Vincet Van Gogh’dan, kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplardan Kesitler (8)

 

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İllüstrasyon Nedir, Nasıl Doğmuştur?

İllüstrasyon sanatı mağara döneminde başlayan, Nazilerin haberleşmek amacıyla geliştirdiği, doğadaki nesnelerin sanatçının yorumuyla farklı oranlara büründüğü bir resim sanatıdır. Adını...

Kapat