Van Gogh Kulağını Neden Kesti? Sanat Tarihçisi Martin Bailey’den Yeni İddia!

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un kendi kulağını kesmesinin nedeni hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

Şimdiye kadar Van Gogh’un kulağını kesmesinin nedeni, ressam arkadaşı  Paul Gauguin’le yaşadığı tartışma sonucu geçirdiği bir anlık delilik olarak açıklanıyordu. 23 Aralık 1888 tarihinde yaşanan bu olayın ardından Van Gogh’un hiçbir şey hatırlamadığı düşünülüyordu. Fakat sanat tarihçisi Martin Bailey bu konuyla ilgili bambaşka bir iddia ortaya attı.

Sanat tarihçisi Bailey, ‘Güney’in Stüdyosu: Van Gogh Provence’ adlı yeni kitabında Van Gogh’un, kardeşi Theo’nun nişanlanma haberini almasının üzerine kulağını kestiğini savunuyor. Kardeşinin Van Gogh’a evlilik kararı aldığını bildiren mektubu da 23 Aralık 1888 yılına tarihleniyor. Van Gogh’un, kardeşinin evlilik kararı almasıyla ondan uzaklaşacağı ve maddi desteğini keseceği korkusuyla bir kriz geçirip kulağını kestiğini iddia eden Bailey, “Kulağını kesmesinin temel nedeni nişan olmayabilir ama bu haber, eylemi tetikledi.” açıklamasında bulundu.

van-gogh-kulagini-neden-kesti-2

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
AŞK VE JANE AUSTEN

İngiliz yazar Jane Austen, 16 Aralık 1775'te Anglikan Kilisesi’nde papaz George Austen’ın yedinci çocuğu olarak dünyaya merhaba diyor. Dönemin şartlarına...

Kapat