Van Gogh’a En Çok Benzeyen Kişi Seçildi!

Kanadalı sanatçı Douglas Coupland, web sitesinden Van Gogh’a en çok benzeyen kişiyi aradığını duyurmuştu. Bu haber üzerine ünlü ressama en çok benzeyen kişi İngiliz aktör Daniel Baker seçildi.

Douglas Coupland’in iamvincent.com’dan yaptığı duyuru ile başlattığı Van Gogh’a en çok benzeyen kişi yarışmasına 37 ülkeden 1250 aday katıldı. Coupland’in yarışmayı başlatmadaki amacı ise ünlü ressam Van Gogh’un -ona en çok benzeyen kişiyi model alarak- büstünü yapmak. Ayrıca projesi dahilinde kızıl saçlı ve çilli insanlara dikkat çekmeyi hedefleyen sanatçı, kızıl insanları, en ünlü kızıl olan ressam Van Gogh ile temsil edecek.

Pek çok kişinin başvurduğu yarışmayı kazanan ve Van Gogh’a en çok benzeyen kişi ilan edilen ise  İngiliz aktör Daniel Baker oldu. Aktör, Van Gogh’a en çok benzeyen kişi seçilmesinin yanı sıra 5 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu. Ünlü ressama bu denli benzeyen biriyle tanışmanın heyecanını yaşayan Coupland, hissettiklerini “Aniden karşımda belirdi. Taksiden atlayışı, adeta 1889 yılından fırlayan bir adamın siluetiydi” sözleriyle dile getirdi.

Daniel Baker’ı model olarak kullanacak Coupland, tasarlayacağı büstü Kanada’da Martin’s Lane Şarap Bağı’nda sergileyecek. Coupland, Van Gogh büstünün Martin’s Lane Şarap Bağı’nda sergilenecek olmasının nedenini ise  dünyada nadir yetişen pinot noir üzümü ile az rastlanan kızıl insanlar arasındaki bağlantıyı yansıtmak olarak açıkladı.

van-gogh-2

van-gogh-4

van-gogh-3

van-gogh-5

 

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Koku-Bir Katilin Hikayesi

‘‘Var olmanın ruhunda onların kokuları vardır.’’ Koku, Patrick Süskind’in size hangi duyunuzun daha önemli olduğunu sorgulatacak uçuk romanı. Yazarımızın fantastik...

Kapat