Venedik Bienali’nde Sergilenen Eser, İstanbul’da Brandayla Kapatıldı!

Sanatçı Ahmet Güneştekin’in geçtiğimiz yıl Venedik Bienali’nde sergilenen eseri ‘Kostantiniyye’, İstanbul’da sergilendiği alışveriş merkezinde aldığı tepkiler nedeniyle brandayla kapatıldı.

Güneştekin’in ‘Kostantiniyye’ adlı eseri, İstanbul Ataköy’de bir alışveriş merkezi önünde sergilenmeye başlamıştı. Fakat gelen tepkiler üzerine eserin üstü brandayla kapatıldı ve bir süre sonra ise tamamen kaldırıldı.

Usta sanatçı Ahmet Güneştekin eserinin kaldırılmasıyla ilgili, ”Eserimi satın alan iş adamı Nihat Delibalta, ‘İstanbul’u sembolize eden bu eseri herkes görmeli’ diyerek A Plus AVM’nin önüne koymak istedi. Perşembe akşamı 50’nci doğumgünümdü. Saat 18.00’de eserin açılışını yaptık. 23.00’te ‘Bu ismi nasıl koyarsınız, burası 1453’ten beri İstanbul’ diyen öfkeli bir grup AVM’nin önüne gelmiş. Tepkiler artınca Bakırköy Belediyesi gece eserin üzerini brandayla kapatmış.” açıklamasında bulundu.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Azra Kohen’in Çok Satan Kitap Üçlemesi ‘Fi, Çi, Pi’ Dizi Oluyor!

Azra Kohen'in çok satanlar listesinde yer alan kitap üçlemesi Fi, Çi ve Pi, Ay Yapım tarafından dizi haline getiriliyor. İnternetten...

Kapat