Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülünü ‘The Shape of Water’ Filmi Kazandı!

Bu yıl İtalya’da 74’üncü kez düzenlenen Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü ‘Altın Aslan’, yönetmen Guillermo Del Toro’nun ‘The Shape of Water’ adlı filminin oldu.

Venedik’te Lido Yarımadası’nda düzenlenen törenle ödüller sahiplerini buldu. ABD’li aktris Annette Bening’in başkanlığını yaptığı jüri, fantastik drama türündeki ‘The Shape of Water’ filmini festivalin büyük ödülü Altın Aslan’a layık gördü.


En iyi yönetmen ödülü ‘Gümüş Aslan’, ‘Jusqu’a la Garde’ filmiyle Fransız yönetmen Xavier Legrand’a verilirken Jüri Büyük Ödülü ‘Foxtrot’ filmiyle İsrailli yönetmen Samuel Moaz’ın oldu.

En iyi erkek oyuncu ödülü ‘The Insult’ filmindeki rolüyle Filistinli aktör Kamel El Basha’ya, en iyi kadın oyuncu ödülü ise ‘Hannah’ filmindeki rolüyle İngiliz aktris Charlotte Rampling’e layık görüldü.

Festivalde Türk yönetmen Emre Yeksan’ın ‘Körfez’ adlı filminin prömiyeri de gerçekleştirildi. ‘Geleceğin Aslanı Ödülü’nü ise en iyi yönetmen ödülünü de kazandıran ‘Jusqu’a la Garde’ filmi aldı.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Ankara Uluslararası Film Festivali Jüri Başkanı Onur Ünlü Oldu!

Başarılı yönetmen Onur Ünlü, Ankara Film Festivali Jüri Başkanı oldu. Leyla ile Mecnun, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Ben de Özledim gibi...

Kapat