Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülünü ‘The Shape of Water’ Filmi Kazandı!

Bu yıl İtalya’da 74’üncü kez düzenlenen Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü ‘Altın Aslan’, yönetmen Guillermo Del Toro’nun ‘The Shape of Water’ adlı filminin oldu.

Venedik’te Lido Yarımadası’nda düzenlenen törenle ödüller sahiplerini buldu. ABD’li aktris Annette Bening’in başkanlığını yaptığı jüri, fantastik drama türündeki ‘The Shape of Water’ filmini festivalin büyük ödülü Altın Aslan’a layık gördü.


En iyi yönetmen ödülü ‘Gümüş Aslan’, ‘Jusqu’a la Garde’ filmiyle Fransız yönetmen Xavier Legrand’a verilirken Jüri Büyük Ödülü ‘Foxtrot’ filmiyle İsrailli yönetmen Samuel Moaz’ın oldu.

En iyi erkek oyuncu ödülü ‘The Insult’ filmindeki rolüyle Filistinli aktör Kamel El Basha’ya, en iyi kadın oyuncu ödülü ise ‘Hannah’ filmindeki rolüyle İngiliz aktris Charlotte Rampling’e layık görüldü.

Festivalde Türk yönetmen Emre Yeksan’ın ‘Körfez’ adlı filminin prömiyeri de gerçekleştirildi. ‘Geleceğin Aslanı Ödülü’nü ise en iyi yönetmen ödülünü de kazandıran ‘Jusqu’a la Garde’ filmi aldı.

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
‘‘Dünyada Bir Ben Varım, Bir de Bu Olmayası Sahipsizliğim.’’ Turgut Uyar

Kendisiyle 1965 yılında yapılan bir söyleşiden sorular yanıtlar: "(...) Şiirlerini gizli mi yazardın, açık mı? -Gizli. Hem de ne kadar...

Kapat