Vincent Van Gogh’un Kesik Kulağının Gizemi

“Mutsuzluğum sonsuza kadar sürer.”
Vincent Van Gogh

Post-empresyonizm akımının en büyük temsilcisi Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un bir cinnet anında kestiği kulağının sırrı tam 128 yıl sonra aralanmışa benziyor.

Van Gogh ile ilgili kaleme alınan bir kitap yardımıyla aralanan sır perdesinde Van Gogh’un kesik kulağını gönderdiği genç kadının kimliğinin Gabrielle Berlatier’e ait olduğu belirlenmiş. Kitaptaki ayrıntıları inceleyen araştırmacılar Gabrielle’in kayıtlarına ise bir süre tedavi gördüğü Paris’teki Pasteur Enstitüsünden ulaşmışlar.

Açıklama yapan Art Newspaper araştırmacısı Martin Bailey: “Gabrielle Berlatier ismini bularak sırrın sadece bir kısmını aydınlattık, bundan sonraki adımımız ise Van Gogh ve Berlatier arasındaki ilişkiyi aydınlatmaktır.” cümleleriyle Van Gogh’un kesik kulağının sırrının tam tamıyla çözülemediğinin ve çalışmaların devam edeceğini belirtmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Ahırdan Yaptığı Kütüphanede Binlerce Kitap Topladı!

Osmaniye‘de evlerinin altındaki ahırı yaklaşık 2 yıl önce elindeki 150 kitapla kütüphaneye dönüştüren 18 yaşındaki Hüseyin Ege Kök, bugün Türkiye’nin dört bir...

Kapat