Now Reading
Yalnızlık Çoklukta Gizlidir/ Dave Heath

Yalnızlık Çoklukta Gizlidir/ Dave Heath

+19
View Gallery

“İnsanoğlunun varoluş sıkıntısını gözler önüne sermek için yüzlere odakladım.”

Dünyayı öğrenmenin başka bir yolu da fotoğrafçılıktır diyen Dave Heath, büyüdüğü Yahudi yetimhanelerinin yarattığı etkiyle fotoğrafa yöneldi. Yaşadığı trajik olayların atmosferinde, reddedilme ve yalnızlaşma temaları üzerine odaklanan sanatçı; 1957 yılında Eugene Smith’le çalışarak fotoğraf tekniğini oldukça geliştirdi ve fotoğraflarını dramatik ikonlara dönüştürdü.

“Herhangi bir amaç duygusundan yoksun, zamanı yakalamaya mecbur bırakılan insanların yüzlerine sinen tek duygu boşluk. Benim çalışmalarımda aktarmaya çalıştığım şey bir anlamsızlık değil… Bir kabul… Acıyı kabul etme.”

Dave Heath oluşturduğu fotoğraflarda; reddedilmenin, yabancılaşmanın, iletişimsizliğin hüküm sürdüğü bir dünyanın yansımalarını gözler önüne serilir. Çokluk-yalnızlık, Heath’un yirminci yüzyıl fotoğrafçılığında, bir imgenin çokça ötesindedir. Bireyler arasındaki iletişimsizlik bütün atmosferi içine alırken, yüzler ifadesiz;  gözler üzüntü, belirsizlik, yalnızlık ve korku ile doludur. Daha kapalı gölgeler içeren kontrastlı baskıları tercih eden sanatçının eserleri,  melankolik bir tavır ile özdeşleşir.

See Also

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top