Yeşilçam’daki İstanbul Manzaraları Kitap Haline Getirildi!

Yeşilçam filmlerinde yer alan, 1950-1980 yılları arası İstanbul’a ait fotoğraflar kitap haline getiriliyor.

Yeşilçam filmlerine sahne olan, günümüz İstanbul’undan bambaşka bir huzura ve naifliğe sahip olan 1950-1980 yılları İstanbul’u ”Yeşilçam Sineması’nda İstanbul: Değişen Kültür ve Toplumsal Yaşam” adlı kitapta kendine yer buluyor.

Doç. Dr. Barış Bulunmaz ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Osmanoğlu’nun beraber hazırladığı kitapta, Keşanlı Ali Destanı’ndan  Ah Güzel İstanbul’a kadar 50 Yeşilçam filmi yer alıyor.

Kitapta yer alan filmler, kültürel kimlik ve aidiyet sorunları, şehir hayatında sermaye ve emek ilişkisi, iç ve dış göç, birey ve aile, din ve değişen toplumsal değerler, gelenek ve modernleşme, kentleşme ve gecekondulaşma kavramları etrafında tahlil ediliyor.

Yazarlar, kitabı yazma amaçlarını kitabın Önsöz’ünde şu sözlerle belirtiyor: ‘1950’li yıllardan itibaren Türkiye’de, şehirler hızla dönüşmeye ve yeni değerler yaygınlık kazanmaya başlamıştır.’

yesilcam-1

yesilcam-2

yesilcam-3

yesilcam-4

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Leonardo Da Vinci’den İstanbul’a Köprü Fikri

Leonardo da Vinci, Haliç’e ve Boğaz'a köprü yapma hayalini gerçekleştirmek için II. Beyazıt’a bir mektup yazmıştı. Da Vinci'nin çağın ilerisinde bir...

Kapat