Yılın Kelimesi Belirlendi!

Dictionary.com 2016 yılının kelimesini belirledi. Yabancı korkusu anlamına gelen  ‘ksenofobi’ (Xenophobia), bu yılın kelimesi oldu.

On binlerce insanın belli bir zaman dilimi içinde merak ederek araştırdığı kelimeleri ‘yılın kelimesi’ olarak seçen dictionary.com, bu yılın kelimesinin ‘ksenofobi’ (Xenophobia) olduğunu açıkladı. Yabancılardan, farklı kültürlerden korkma ve rahatsız olma anlamlarına gelen kelime, 2016 yılının en merak edileni oldu.

Yılın en merak edilen kelimesinin ‘ksenofobi’ (Xenophobia) olmasının nedenleri arasında ise; İngiltere’nin Brexit seçimleri, ABD’de göçmen karşıtı Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanması, Suriyeli mültecilerin durumuyla ilgili tartışmalar ve ırkçı polis saldırıları gösteriliyor.

Berkeley Kamu Politikası Profesörü Robert Reich, yılın kelimesini açıklarken, “Karşılaştığımız en büyük tehditlerden biri. Kutlanacak bir kelime değil. Bu, savaşılacak bir duygu” ifadesinde bulundu.

multeci

korku

 

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Suda Sanata Dönüşen İlaçlar

27 yaşındaki sanatçı Ben Ouniche, Macro Room ile ilaçların suda çözünmesinin güzelliğini gösteren bir video yaptı. Çekimlerin çoğu için 10...

Kapat