Yönetmen Rojda Şekersöz, İsveç Tarafından Ödüle Layık Görüldü!

İsveç Kiliseler Birliği’nin her yıl Göteborg Film Festivali kapsamında verdiği Film Ödülü’ne bu yıl ‘Dröm Vidare’ (Hayal Etmeyi Sürdür) filmiyle Rojda Şekersöz layık görüldü.

Göteborg Film Festivali dahilinde verilen Film Ödülü’ne layık görülen Rojda Şekersöz, 50 bin kron değerindeki ödülün sahibi oldu. Din insanları, gazeteciler ve televizyon yapımcılarından oluşan jüri heyetinin Rojda Şekersöz’ü ödüle layık görmesinin nedeni ise şu sözlerle ifade ediliyor: ”Hayal Etmeyi Sürdür filmi bir genç kadının kimliğini bulma mücadele ve inancını güvenilir bir biçimde betimliyor. Yönetmen Rojda Şekersöz’ün ilk uzun metrajlı filmi iyide ve kötüde dostluk ilişkilerini ve yeni bir yaşam kurmanın asla geç olmadığını saygı uyandırıcı bir biçimde anlatıyor.”

Jüri Heyetinin Başkanı Papaz Mikael Ringlander’ın ”Karanlığı ışığın aydınlatacağı, bir insanın kendisi ve başkaları için asla mücadeleden vazgeçmemesi mesajını veren bir anlatım.” yorumunda bulunduğu filmde; Mirja adlı genç bir kadının cezaevinden çıktıktan sonra yeni bir hayat kurmak için verdiği mücadele ve bu çerçevede göçmen kadınların yaşadığı sorunlar anlatılıyor.

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İdeal Bedenin İrite Edilmesi Sandberg

 Sürreal resimleriyle tanınan Erik Thor Sandberg, ideal bedeni sorgulayan çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Amerikalı çağdaş ressam, geleneksel teknikleri kullanarak deforme...

Kapat