‘Yunan Mitolojisi: Tanrılar, İnsanlar ve Kahramanlar’ Yayımlandı

Karl Kerényi’nin kaleme aldığı, Oğuz Özügül çevirisiyle Türkçede yayımlanan ‘Yunan Mitolojisi’ kitabı okuyucuyla buluşuyor.

Yunan Mitolojisi Tethys ile Okeanos’un birleşmesiyle başlayıp Odysseus’un Penelope’ye kavuşmasıyla sona eren bir mitler, masallar, öyküler bütünüdür. Bu bütünü ayrıntılarıyla aktaran ve inceleyen yazar Kerényi, kitabın birinci cildini tanrılara, ikinci cildini de kahramanlara ayırıyor.

Konuyla ilgili tüm bilgi, belge ve bulguları okurun görüşüne sunuyor. Bir mitin tek bir anlatımı ile yetinmeyip Yunanistan’ın farklı yörelerinde rastlanmış olan farklı anlatımlarına da yer veriyor. Mitlerin anlatımını Eski Yunan vazoları üstündeki resimleri inceleyerek yaptığı yorumlarla destekliyor. Kerenyi bu eserini geleceğin ozanlarına ve C. G. Jung ile Thomas Mann’a ithaf ediyor.

Almanca ilk basımları iki ayrı cilt halinde yayımlanan kitapların tek ciltte toplanmış hali ise Say Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  'Ercan Kesal'a Boston'dan Ödül

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Duvarların Sanatla Süslendiği ‘Mural İstanbul Festivali’ Başlıyor!

Kadıköy Belediyesi tarafından organize edilen, bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilecek Mural İstanbul Festivali başlıyor. Gri duvarları birer sanat eserine dönüştüren Mural...

Kapat