Zabel Yesayan’ın Yazdığı ‘Sürgün Ruhum’ Kitabı Bir Asır Sonra Türkçe Yayımlandı!

Ermeni yazar  Zabel Yesayan’ın yaklaşık bir asır önce kaleme aldığı kitap ‘Sürgün Ruhum (Hokis Aksoryal)’, Türkçe olarak doğduğu şehir İstanbul’da yayımlandı.

1878 yılında İstanbul’da doğan Zabel Yesayan , üniversiteye giden ilk Ermeni kadın olarak Sorbonne’da öğrenim görmüştür. 24 Nisan 1915’te tutuklanması istenen entelektüellerden biri olan Zabel Yesayan’ın kitapları Aras Yayıncılık tarafından basılmaktadır. İlk olarak ‘Bir Adalet Feryadı: Osmanlı’dan Türkiye’ye Beş Ermeni Feminist Yazar’ kitabında tanıtılan Yesayan’ın, Adana ve çevresindeki Ermeni katliamlarını anlattığı kitabı ‘Yıkıntılar Arasında’ basıldı. Şimdi ise Türkçe’ye kazandırılan bir başka kitabı ‘Sürgün Ruhum’, Osmanlı’nın son zamanlarında yaşayanların sanat, toplum ve anavatan ile ilişkilerini irdeliyor.

Yazar’ın ‘Sürgün Ruhum’ adlı kitabı, yıllarca yurtdışında yaşamış İstanbullu Ermeni ressam Emma’nın memleketine geri dönüşü ile başlıyor. Kitapta Emma’nın yaşadığı zorluklara ve iç hesaplaşmalara yer veriliyor.

surgun-ruhum-zabel-yesayan

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dövme Sanatının Dışında / Okan Uçkun

Modern çağda dövme; özgürlük, özgünlük ve hayal gücünün ötesine geçmiş, insan bedeninde ömrü kadar taşıyabileceği bir sanat eseri bırakmak amacına...

Kapat