Zeugma Mozaik Müzesi Sanal Ortamda Gezilebilecek!

Gaziantep’in incisi kabul edilen ‘Zeugma’, artık sanal ortamda gezilebilecek.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) öncülüğünde ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteğiyle hazırlanan www.zeugma.org.tr adlı sitede 360 derece sanal gezinti özelliği sayesinde Zeugma Antik Kenti ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi 8 dil seçeneğiyle beraber internet üzerinden gezilebilecek.

Zeugma Antik Kenti, mozaikleri, Arkeoloji Müzesi ve Zeugma Mozaik Müzesi’nin dünya çapında tanıtımını yapmak, daha geniş kitlelere Gaziantep’in tarihi ve kültürel zenginliğini aktarmak amacıyla açılan sitede; Zeugma Antik Kenti’nin tarihçesi, kazı çalışmalarında son durum, kazı kronolojisi ve ele geçen tüm buluntularla ilgili bilgiler yer alıyor.

Pek çok dil seçeneğiyle tanıtımların, mozaiklere ait fotoğraflardan oluşan galerinin yer aldığı site ve Zeugma hakkında GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu şu açıklamalarda bulundu: “Bu toprakların kültürel zenginliğinin tüm Türkiye’de ve dünyada tanıtılmasına büyük önem veriyoruz. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkarılan sayısız mozaik eserlerin bilinirliğinin artmasını hedefliyoruz. Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’in büyük bir marka değeri. Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı. Yerli ve yabancı tüm misafirlerimizi şehrimizi gezmeye, görkemli tarihi ve kültürel zenginliklerini yerinde görmeye davet ediyoruz.”

zeugma-mozaik-1

zeugma-mozaik-2

zeugma-mozaik-3

zeugma-mozaik-4

zeugma-kapak

zeugma-mozaik-5

zeugma-mozaik-6

 

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Fotoğraf Resimler

Fotoğrafı resim çizer gibi çeken Noell Oszvald kendisini: “Ben, 24 yaşında Macar bir görsel sanatlar sanatçısıyım. Fotoğrafı, yarattığım görsellerin bir...

Kapat