ZOETROPLA YENİDEN DOĞMAK : MASUMLARIN KATLİ

Zoetrop durağan resimleri hareket ediyor ya da kımıldıyor gibi gösteren bir aygıttır. Zoetrop kelimesinin kökü Yunancaya dayanıp, ζωή (canlı, etkin) ve τροπή (dönüş) kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Yanlarında küçük delikler bulunan silindirik bir mekanizmadan oluşur. İç kısmı resimlerle kaplı olan bu silindir döndürüldüğünde resimler hareket ediyor hissi uyandırarak 3 boyutlu bir algı yaratır.

zeotrop

Londra kökenli sanatçı Matthew “Mat” Collishaw zoetropun büyüsüne kapılanlardan. Daha çok fotoğraf ve video üzerinde çalışan sanatçı, “Bullet Hole” eseriyle ün kazanmıştır. Mat bu sefer ünlü ressam Rubens’in The Massacre of the Innocents (Masumların Katli) eserini 3D kalitesiyle sunuyor. Farklı biz zoetrop sunan Collishaw 3D baskısıyla elde edilen 350 figürü başka parçalarla bir araya getirerek oluşturmuş. Bitirilmesi tam 6 ayı alan bu görsel şölenin animasyonları da Sebastian Burdon tarafından tasarlanmış.

 

 

Ömer Utku Kahraman

Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, doktora öğrencisi.
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
“Çocuk Olmanın Dayanılmaz Hafifliği” Temasıyla 25 Fotoğraf

Çocuk her yerde çocuktur. Annelik de sadece insanlığa ait bir içgüdü değildir. Hayvanlarla insanlar arasındaki benzerliği hatırlatan bu 25 kare, doğanın...

Kapat