Zülfü Livaneli’nin Kaleminden ‘Elia ile Yolculuk’ Yayımlandı!

Usta yazar Zülfü Livaneli, Oscar ödüllü yönetmen Elia Kazan ile yolculuğunu ‘Elia ile Yolculuk’ adlı kitabında anlattı.

Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya ‘Anadolu gülüşü’ dediği yetenekle ikna ederdi.

Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı ‘işbirlikçi’ etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri’nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.

Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan’ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli’nin büyülü satırlarını bir araya getiren bu sıra dışı yolculuk, M.K. Perker’in çizimleriyle Karakarga etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Marc Hagan-Guirey: Origami’den Horrogami’ye Kağıt Katlama Sanatı

Hemen hemen hepimiz çocukluğumuzda hatta belki de canımız sıkıldığında bugün, elimizdeki kağıtları katlayıp ardından onlara makas yardımıyla kesikler atıp şekiller...

Kapat