12 Çağdaş Yazarın Kaleminden 12 Öykü ‘Yenilir Bu Hayat’ Kitabında!

Çağdaş yazarlar Ayla Özberk, Ebru Ojen, Faruk Turinay, Güzin Yalın, Hakan Akdoğan, Neyran Günüçer, Nilüfer Açıkalın, Seray Şahiner, Sula Bozis, Tamara Pur, Vassilis Danellis ve Ayça Güçlüten’in kaleme aldığı 12 öykü ‘Yenilir Bu Hayat’ adıyla Ruhun Gıdası Kitaplar tarafından bir araya getirildi.

”Evet, hem de nasıl afiyetle yenir.

Bu yüzden “tadına doyum olmaz” denir.

Şu acı tatlı hayat, önümüze ne getirirse getirsin mideye indirilir.

Bol kepçe aşkla meşkle,

Bir tatlı kaşığı inatla,

Birkaç diş korkuyla

Bir çay kaşığı intizarla,

Eh bir paket de abartma tozuyla

Yenilir de bu hayat.

Biz istersek…

El yapımı, ev yapımı, hayat yapımı 12 öykü…

Dereotlu poğaçalar, kayık tabaklar, ekmek kırıntıları, kurutulmuş sosisler, filizli patatesler, hamursuzlar, çiçekli porselen takımlar, büyük yudumlar, semaverden ince fısıltılar, pasticiolar,  masalarda mumlar, dizlerde örtüler, tavandan yağan fasulyeler, kalabalık sofralar, koyunlar, çığlıklar, kalk saati, bıçaklar, patlayan düdüklü tencereler, anadan kızına tarifler, kucaklanan biberler, katledilen soğanlar…”

Ayla Özberk, Ebru Ojen, Faruk Turinay, Güzin Yalın, Hakan Akdoğan, Neyran Günüçer, Nilüfer Açıkalın, Seray Şahiner, Sula Bozis, Tamara Pur, Vassilis Danellis, Ayça Güçlüten…

Güçlü kalemlerden tadı damağınızda, izi yüreğinizde kalacak öyküler.”

 

“…Sonra biliyorum, tam çıkarken sırf benim çok sevdiğimi bildiği için, üzerleri pudra şekeriyle bezeli, içlerine hangi meyveden yapıldığı belli olmayan kırmızı reçeller koyulmuş ponçiklerden de alacak iki tane. Çok yeni pişmiş, yumuşacık ve sıcacık olacaklar; mis kokacaklar. Sonra bana eğilip kulağıma fısıldayacak anneanneciğim: “Bunları annene söylemiyoruz, tamam mı?” Tamam anneannem, sırrımız bu bizim; söylemek yok. Eve kadar göğsüme bastırdığım paketi koklayıp mutlu olacağım.”

Manşet görseli: Pascal Campion

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.