128 Yıllık Van Gogh Tablosunda Çekirge Bulundu!

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un ‘Zeytin Ağaçları’ adlı tablosunda boya tabakasının altında bir çekirge olduğu fark edildi.

ABD’deki Nelson-Atkins Sanat Müzesi uzmanları tarafından 128 yıllık Van Gogh tablosu ‘Zeytin Ağaçları’nda boya tabakasının altında kalan bir çekirge tespit edildi. Büyüteçle incelenirken ilk önce bir yaprak zannedilen çekirgenin karın ve göğüs kafesi bölümü ise kaybolmuş durumda. Resimde herhangi bir çırpınma izi bulunmaması nedeniyle çekirgenin tabloya yapışmadan önce öldüğü de uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar arasında.

Açık havada resim yapmayı seven Van Gogh’un tablosunda çıkan çekirge, sanatçının eserini yaratırken doğayla iç içe olmasının zorlayıcı taraflarını gözler önüne seriyor. Erkek kardeşi Theo’ya da bu zorluklardan bahseden Van Gogh, 1885 tarihli mektubunda kardeşine şu satırları yazıyor:

“Resmetmek istediğin yerde tabloyu yapmak, başına şunların gelebileceği anlamına geliyor. Herhalde sana göndereceğim 4 tabloyu yaparken yüzlerce sinek toplanmış olmalı… Toz toprağı saymıyorum bile.”

Dünyaca ünlü ressam Van Gogh, ‘Zeytin Ağaçları’ adlı eserini tamamladıktan bir yıl sonra hayatını sonlandırmıştı…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.