14. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Önerileri

‘Kalbine Bak, Yerinde mi?’

Sanat 12-22 Şubat tarihleri arasında şehri ele geçiriyor!

14. kez düzenlenecek olan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali dünyanın her köşesinden bağımsız sinemayı ülkemize taşıyor ve partiler, atölyeler ve müzik etkinlikleriyle festival ruhunu yayıyor. 26 Şubat-1 Mart arasında ise Ankara ve İzmir’e geliyor.

Tanıtım filmi;

Festival filmleri bu sene birbirinden ilginç 13 kategoride toplanıyor. Yeni ve merakla beklenen kategori ‘Aziz(e)ler, Şairler ve Meczuplar’, bunun dışında festivalin en bilinenleri ‘Digiturk Galaları’  -açılış filmi olan Tim Burton’un ‘Büyük Gözler/Big Eyes’ filmi de bu kategoriye dahil-, Keşif, !f Music, Oyun, Aşk & Başka Bi’ Dünya, Gökkuşağı, Sanat Hayat İçindir, Ev, Karanlık ve Köşeli, Özel Gösterimler, !f Kült, !f Kısalar olarak karşımıza çıkıyor.

 

Festival bu sene 114’e yakın filmle ve çok sayıda etkinlikle yola çıktığından kaçırılmaması gerekenler listesi yapmak gerekebiliyor.

 

Şimdiden merakla beklenen göz atmanız gereken filmler;

Birdman

if-istanbul-birdman

 

Iñárritu yapımı 9 dalda Oscar adayı ve kesinlikle ‘yoğun’ bir deneyim olarak adlandırılabilecek bir film. Başroldeki Micheal Keaton artık gündemde olmayan bir aktörü canlandırıyor. Yönettiği ve oynadığı kısa tiyatro oyununun maddi, manevi, kimliksel, mesleksel her derdine deva olabilmesini umut ediyor. Lakin süreç aklının sınırlarını zorlayan bir deneyime dönüşüyor.

 

 

Sessizliğin Bakışı (The Look Of Silence)

if-istanbul-sessizligin-bakisi

Joshua Oppenheimer ‘Öldürme Eylemi’ ile oldukça ürkütücü ama çok etkileyici bir şekilde bizi bir katilin bakış açısıyla buluşturmuştu. Şimdi bir devam filmi niteliğinde olan Sessizliğin Bakışı’nda katilin kurbanlarından biri abisi olan Adi ile karşılaşıyoruz.

 

Fransa Prensesi (La Princesa De Francia)

if-istanbul-fransa-prensesi

Matías Piñeiro yapımı olan film heyecanla beklenebilecek türden. Sanat, edebiyat, renkler, rüyalar ve Shakespeare ile örülmüş oldukça canlı bir dünya yaratılan filmde yepyeni bakış açıları keşfedeceğimiz kesin.

 

Narın Rengi (Sayat Nova)

if-istanbul-narin-rengi

!f’in gelenekselleşen ‘Kült’ bölümü bu yıl Ermeni şair Sayat Nova’nın hayatını anlatan Narın Rengi ile devam ediyor. 1969 yılında Sovyet sansürüne uğramış Sergei Parajanov’un avangard ve sembolik filmi, Martin Scorsese’nin The Film Foundation’ı tarafından yenilenmiş kopyasıyla hiç olmadığı kadar büyüleyici.

 

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone At Night)

if-istanbul-gece-yarisi

İran yapımı siyah-beyaz bir vampir filmi. Psidelik müzikleri, soundtracki ve yarattığı yer altı dünyasıyla oldukça ilgi çeken bir film.

 

Prenses Kaguya Masalı (Kaguyahime No Monogatari)

if-istanbul-prenses-kaguya-masali

Bu sene festivalde seyircinin kendini masallarla anlamlandırması ve tekrar yaratması üzerine bir düşünce var.Masalları özleyenler için duyusal bir şölen sunan Prenses Kaguya Masalı el yapımı suluboya çizimleri ve muazzam güzellikteki dokunuşlarıyla bize adeta başka bir dünyadan sesleniyor. Bir Japon halk masalından esinlenen, her ânı büyüleyici bu animasyon, melankolik ve dokunaklı ritmiyle karşımıza çıkıyor.

 

Tarlabaşı ve Ben

if-istanbul-tarlabasi-ve-ben
Aşk & Başka Bi’ Dünya kategorisinde bir kağıt toplayıcısının hikayesiyle karşılaşacağımız Fransız & İtalyan yapımı İstanbul’a tanıklık eden bir film.

 

Depo: Akıl Hastanesinde Hayat

if-istanbul-akil-hastanesinde-hayat

17 Şubat’ta SALT Beyoğlu’nda ücretsiz gösterimi ve ardından tartışma seansı yapılacak olan film modern hayatta akıl hastanelerinin yerini ve amacını sorguluyor. Kapalı kapıları açıp, üstüne konuşmayı teşvik etmesiyle ilgi çekici bir etkinlik olacak.

!f İstanbulda kaçırmak istemeyeceğiniz birbirinden güzel etkinliklere göz atmak için;

http://www.ifistanbul.com/tr/if-etkinlikler/if-etkinlikler/index.asp

 

Şimdiden tüm sinemaseverlere keyifli festivaller dileriz!

 

 

http://www.ifistanbul.com/

 

             

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.