fbpx

17 Çeşitle Dünya Kahvaltıları

Kahvaltı dediğin nasıl olur?

Peynir, zeytin, bal, reçel, tereyağ, kaymak, ekmek, yumurta, sucuk, pastırma, çay… Bunların hepsi veya duruma göre bazıları…

Bazı kaynaklara göre Kahvaltı sözcüğü Kahve + Altı olarak sabah kahve içilmediğinden kahve öncesi hafif atıştırmadır. Bazı ansiklopedik bilgilere göre kahvaltı, sabahları yenilen bol kalorili hafif yemek, öğün.

Peki bütün dünya kahvaltılarda aynı şeylerimi tüketiyor?

Farklı kültürler dendiğinde akıllara genelde ülkelerin tarihi, geleneksel yemekleri veya dansları, müzikleri belki de bayramları, festivalleri gelir. Fakat şöyle yakından bakarsak kıtalarda ve ülkelerde kahvaltı alışkanlığı, o bölgenin kültürü ve farklılıkları hakkında büyük ip uçları verdiğini görürüz.

İlginç olan bir şey vardır ki bu hemen hemen bütün dünyada aynıdır. Büyük şehirlere doğru kahvaltılar giderek küçülür ve kırsal kesimlerde ise giderek daha büyük kahvaltı sofraları kurulur.

Bazı ülkelerde ise kahvaltı ikiye bölünmüştür. Uyanıp evden çıkmadan önce bir hamur içeren çok küçük bir yiyecek ve yanında bir bardak çay veya kahve. Ardından saat 2-3 saat sonra ise tekrar bir atıştırma…

Yani biz insanoğlu gerçekten çok çeşidiz. İşte derlediğim 17 çeşit. Muhakkak bunların zamanı dar olan insanların tercihi hızlı versiyonları ve alternatifleri var. Fakat özellikle ülkelere özgü kahvaltılıkların olduğu, ilginç bulduğum yiyecekleri seçmeye özen gösterdim.

 

1- MISIR

kah misir

Mısır’ın akşam yemeği gibi kahvaltısı. Fül Mudammas adlı Mısır ve Sudan’da bilinen bakla, nohut, sarımsak ve limon karışımı, Türkiye’de soğuk çorba dediğimiz türde bir yemek haşlanmış yumurta ve üstünde tahin ile birlikte.

 

2- FAS

kah fas

Kuzey Afrika’da kahvaltı anlayışı Türkiye ile benzer tatların farklı şekillerde kullanılması gibi. Bazlama ekmeğine benzer küçük bir ekmek ve içinde tereyağ, yanında krep, reçel, peynir.

 

3- FRANSA

2014-08-27 23_13_04-31 Breakfasts From Around The World - 9GAG

Kahve ile birlikte kruvasan benzeri çikolatalı Pain au chocolat, üzümlü Pain au raisins veya kremalı Cannele.

 

4- HOLLANDA

kah hol

Hollanda’da kahvaltı klasiklerinden biri: ekmeğin üstüne krema ile oturtulmuş Hagelslag – ünlü Eti Puf’un üstündeki çikolatalı pasta süslerin daha irileri – yanında süt, meyve suyu veya kahve.

 

5- İSVEÇ

kah isvec

Avrupa Kıtasın’da şekerli tatların ağırlıkta olduğu kahvaltı anlayışı kuzeye doğru İsveç’te de devam ediyor. Kahvaltılık krep üstüne yaban mersini sosu. Bunun diğer alternatifi ise çilek sosu ve arzu edilirse krem şanti. Yanında süt veya kahve.

 

6- POLONYA

kah pol

Kıtanın doğusuna doğru gidildiğinde tekrar tuzlu tatlar kahvaltı seçeneklerinde öne çıkıyor. Yağda yada haşlanmış yumurta, sosis, ekmek ve özellikle kahvaltıda salata anlayışı ortaya çıkıyor.

 

7- YUNANİSTAN

kah yun

Neredeyse hiç yabancılık çekmeyeceğimiz kahvaltı anlayışı Yunanistan’da mevcut. Dünyanın birçok bölgesine göre farklı olan domates ve salatalığın ağırlıkta olduğu zeytinyağ ve tuz eklenmiş salata, beyaz peynir türleri, zeytin, ekmek, yumurta veya bunlara alternatif kavun, karpuz, üzüm veya kiraz gibi meyveler. Yine hamur işleri ve özellikle börek çeşitleri de Yunanistan’da kahvaltı seçenekleri arasında.

 

8- İRAN

kah iran

Türkiye’nin diğer tarafına, Ortadoğu’ya  baktığınızda daha yağlı ekmekler, menemen ve benzeri bazen etli yumurtalı yemekler, yoğurt, salata ve batıdan ziyade soğanın da daha fazla yer aldığı kahvaltı sofraları görüyoruz. Salata türlerinin yanı sıra kızartma sebzeler de mevcut.

 

9- PAKİSTAN

kah paki

Doğuya doğru ilerliyoruz. Hindistan’ın kuzeyi ve Pakistan’da ünlü sarımsak, peynir yada sadece yağlı naan ekmeği ve yoğurt. Buna yer yer tatlı patates, yağda yumurta veya köfte de eklenebiliyor.

 

10- TAYLAND

kah tai

Ortadoğu’dan Uzakdoğu’da işler daha ilginç hale geliyor. Sütle ve suyla pişirilmiş yulaf püresi, somun ekmeği ve haşlanmış et.

 

11- MOĞOLİSTAN

kah mon

Moğolistan başta olmak üzere çevresindeki Türki Cumhuriyetler ve Çin’in bir bölümünde tüketilen kızartma hamur işleri ve koyun etli mantı, yanında acı veya ekşi-tatlı soslarla.

 

12- AVUSTRALYA

kah aussy

Avustralya ve Yeni Zelanda’da en ünlü kahvaltılığı Vegemite. İngiltere de sıklıkla tüketilen versiyonu Marmite olan vegemite, maya kökenli, bol vitaminli şey faydalı gıdaların tatlarının kötü olması durumunun sembolü gibidir. Genellikle kızarmış ekmeğin üstüne tereyağ ile yenir. Vegemite’ın faydasını alıp tadını saklama çabası olarak bütün peynir ve reçel türleri eklenebilir.

 

13- KANADA

kah canada

Avustralya’dan Kuzey Amerika Kıtasına gidelim. Yağda yumurta, kızarmış ekmek, ekmek için tereyağ, yanında genellikle pişirilmiş sosis, domuz pastırması ve patates, yanında kahve Kanada ve ABD’de sıklıkla tercih edilen kahvaltı türüdür. Bu kahvaltı, dünya genelinde özellikle otel ve restoranların  menüsünde de yer alır.

 

14- MEKSİKA

kah mex

Güney Amerika’ya daha inmeden kahvaltı anlayışı değişmeye başlıyor. Bol acılı Meksika kahvaltısı. Sote sebzeler, Meksika fasulyesi, sosisli Gravy sosu, sosa bulanmış nacholar, sade omlet ve üstüne serpilmiş beyaz peynir ve sour cream.

 

15- KÜBA

kah cuba

Çok hafif şekerli bir ekmek ve kahve. Ekmek, kahveye bandırılarak yeniyor. Ülkede tropikal meyvelerle kahve de ayrı bir kahvaltı alternatifi.

 

16- BREZİLYA

kah bra

Brezilya için büyük bir kahvaltı alternatifi. Genelge kırsal bölgelerde jambon, prosciutto, peynir, reçel, tereyağ, ekmek. Fakat büyük şehirlerde bu küçük bir ekmek, bana Labneyi andıran Requeijao adlı peynir ve belki biraz jambondan ibaret.

 

17- ARJANTİN

kah arg

Çok uzaklarda olmasına rağmen Avrupai kahvaltı anlayışı Brezilya’dan sonra Arjantin’de daha da belirginleşiyor. Şekerli süt diye adlandırabileceğimiz Dulce de Leche ile yapılan yoğun karamel soslu ile doldurulmuş, üstü şekerli çörek yanında kahve ile ülkenin yaygın bir kahvaltı tercihi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.