1910’dan Bugüne Erotik Romanlar

Yapılmamış denenmemiş söylenmemiş, doğru kelimeler bunlar mı bilmem ama son birkaç yıldır en çok duyduğum ve kitap listelerinde ‘en çok satanlar’ da yer alan kitap türü, erotik romanlar.

Bu konu oldukça ilgimi çekmişti ve ben de ilk kitabevlerinin listelerinde üst sıralarda yer alan ‘Grinin Elli Tonunu’ okumakla başladım. Sonrası mı?

Çorap söküğü..

Tek değilim biliyorum, neden mi? Çünkü bir kısmı sen de okudun mu diye konuya giriyor, bir kısmı sende var mı diye devam ederken, işin efsanevi boyutunu merak edenler “gerçekten o sahneler var mı” diye soruyordu… Grinin Elli Tonu az zamanda kendi efsanesini yarattığı gibi, bir furyayı da peşinde getirdi. Şöyle ki dünya edebiyatı böyle kitaplara yıllardır ev sahipliği yapıyor.

Oysa edebiyatta erotizm ilk defa karşılaşılan bir şey değildi ki mesela Türk yazarlardan örnek verecek olursak Mehmet Rauf evet doğru okuyorsunuz şu bizim bildiğimiz ilk psikolojik romanımız “Eylül” ün yazarı .. ‘Bir Zambak Hikayesi’ adlı kitapla bu türün ilk örneğini veriyor. Bu kitap, 1910 yılında, İstanbul’da 44 sayfa olarak basılıyor. Kitap piyasaya çıkar çıkmaz kapışılıyor. En az iki baskı yaptığı biliniyor. Yayıncısına ve yazarına iyi para kazandırmış. Ayrıca kısa sürede tükendiği için el yazısı ile çoğaltılmış, gecelik olarak 10, 20 hatta 50 kuruşa kiraya verilmiştir! Kitabı bulamayan kadın ve erkekler, halk kütüphanelerine gidip bu eseri aramışlardır. ‘Bir Zambak Hikayesi’ sağlam kurgusu, akıcı ve renkli dili ile “eser” unvanını hak eden bir kitaptır. Araştırmacılar öykü için, “Pornografik bölümler hariç tutulursa, edebi bir eserdir” diyorlar. Düşünün ki bu kitap 1910 yılında basılmış ve o dönemin kuşağını nasıl etkilemiş.

mehmet-rauf-bir-zambagin-hikayesi

Şimdilerde bizi bu kitapların ateşli okuyucuları yapmasına şaşmamak gerekir diye düşünüyorum. Günümüze bakarsak bu erotik roman şehveti, edebi olmasına bakmaksınız kapış kapış gidiyor.

Kitaplara başladınız mı kendinizi durduramıyorsunuz, sayfalar ardı arkasına çevriliyor bir de bakmışsınız dört beş saate kitap elinizden, zaman hayatınızdan akıvermiş.

Erotik roman yazarlarından Slyvia Day’in New York Times bestsellerında bir numaraya adını yazdırmış kadın bir romancı olarak Ayşe Arman’la bir röportajını okudum. Yazar bu kitabı yazabilmesinin en önemli sebebini seks hayatının iyi olmasına borçlu olduğundan bahsediyor. Her önüne gelen de buradan yola çıkıp kendi seks hayatını yazıp kitap olacağı kanısına varmasın. Yazar, burada kurgu problemi çekmediğine değiniyor, tüm röportajı okurken aklımda bir cümle yankısını kaybetmedi. ‘Erkeklerin filmleri var, müsaade edin kadınların da böyle ‘kaçamak kitaplar’ı oluversin.’ Yazar tüm bu yazdıklarını bir kadın hareketi olarak görüyor aslında. Bazı tabuları yıkmak için kendini bu tarz romanlar yazmak için yüreklendirmiş, yazdıklarıyla da kadın okuyucularına bunun mesajını vermek istiyor. Yüzümdeki munzur tebessümle kitaplığımdan aldığım Slyvia Day’in serinin ilk kitabı Crossfire üçlemesi olan Sana Soyundum (Bared to you) okumaya başladım. Seriyi tamamlamak üzereyim, o zamanda yeni yazar arama turlarına başlayacağım kesin.

Şimdi bu yazıma binaen bu tarz kitapları bir edebi şaheser olarak kabul ettiğimi söyleyemem, fakat hayatın içinde bir yerlerde durup dinlenirken bunlara da ihtiyacımız varmış hissine kapıldım o kadar.  Çünkü hissettiğimiz çoğu şeyi belki de cümlelere hatta eyleme dökemiyoruz, bunu yapanlara da hayran oluyoruz.

Belki yazıyı okuyanlardan erotik roman kitaplarından hangilerini okumalıyım diye içinden geçirenler olabilir, onlar için en çok satan kitapları derledik, buyurun o halde keyifli okumalar.

anne-rice-the-cllaiming-of-sleeping-beauty

ballard-carpisma.png

genc-bir-don-juanin-maceraleri

henry-miller-yengec-donencesi

james-grinin-elli-tonu

lawrence-lady-chatterlyinin-sevgilisi

sade-sodom

sasha-grey

sylvia-day-sana-soyundum

the-joy-of-sex.jpg

the-sexual-life-of-catherine

virginia-woofl-orlando

 

1 Yorum

  1. Avatar

    burak

    11 Nisan 2016 en 22:05

    erotik bir öykü okudum, hatta okumayı yeni bitirdim denebilir. buraya yakışıkalacak kadar edebi de bir yazı.

    http://www.felsefehayat.net/hardcore-teresa.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.