1964’ten 2014’e Dair Kehanetler: Isaac Asimov

Geçmiş tarihten günümüze kadar kehanette bulunan birçok isme şahit olmuşuzdur. En bilindik isimlerden Nostradamus’u örnek verirken bir yandan da günümüze kadar belki de gelememiş olan diğer kehanetleri düşünüyordum. Birazdan bahsedeceğim kişinin her ne kadar bir kâhin olmasa da yazarlık bir yana öngörü yeteneğinin de bir hayli gelişmiş olduğunu göreceksiniz.

Pek çok konuda eseri olmasına rağmen bilimkurgu eserleri ve hayal gücüyle isminden bolca bahsettiren Isaac Asimov, 1964’te yaptığı gözlemleri ve ön görüleriyle 2014 yılında dünyanın nasıl bir hal alacağını The Newyork Times için hazırladığı bir makalede yazmıştır. Bu tahminleri okuduktan sonra “1964’ten 2014’e kadar olan süreci bu kadar muazzam şekilde tahmin eden birisi, gelecek 50 yıl için yani 2064 yılı hakkında neler düşünürdü?” bunu kendime sormadan duramadım. Derlediğim bu maddeleri okuyunca, sizin de aklınıza bu tarz soruların geleceğinden eminim.

“Küçük aletler, insanlığı can sıkıcı işlerden azat etmeyi sürdürecek. Mutfaklardaki otomatik cihazlar, yemek veya ızgara jambon hazırlayacak, sıcak suyu kahveye dönüştürecek, ekmek kızartacak, yumurta haşlayacak ya da çırpacak… Kahvaltı bir önceki gece belirli bir saatte hazırlanmak üzere ev aletlerine sipariş edilecek.”

kucuk-ev-aletleri

“İletişim sadece sesli değil görüntülü de olacak. Konuştuğunuz insanı görebileceksiniz. Üstelik ekranı sadece aradığınız insanı görmek için değil, doküman oluşturmak, fotoğraflara bakmak ve kitaplar okumak için de kullanacaksınız. Dünyaya senkronize uydular, uzayı arşınlarken, gezegenin üzerindeki herhangi bir noktayı santralle uğraşmaksızın doğrudan aramaya imkân tanıyacak; Antarktika’daki meteoroloji istasyonları da buna dâhil.”

goruntulu-iletisim

“Dünya nüfusu 6 milyar 500 milyon, ABD’nin nüfusu 350 milyon olacak. Ve eğer nüfus artışı kontrol altına alınmazsa, 2450’de dünya kalabalıktan boğulacak ve toplumsal yapı bundan çok önce çökecek. Büyük olasılıkla o noktaya gelinmeden evvel dünya çapında, doğum kontrol yöntemlerini teşvik eden bir kampanya başlatılacak ve 2014’te bu kampanyanın etkileri ciddi biçimde gözlemlenebilecek.”

nufus-artisi

“İnsanlık yaygın bir can sıkıntısı hastalığından mustarip olacak. Bu hastalık her yıl biraz daha yayılacak ve yarattığı tahribatın şiddeti artacak. Bunun ciddi zihinsel, duygusal ve sosyolojik sonuçları olacak. Ve söyleyerek haddimi aşmam umarım ama 2014’te psikiyatri açık arayla en önemli tıp dalı haline gelecek.”

“Herhangi bir yaratıcı işte çalışacak bir avuç şanslı kişi insanoğlunun gerçek elit kesimini oluşturacak, çünkü yalnızca onlar bir makineye hizmet etmekten daha fazlasını yapıyor olacak.” Bakınız :  Alaska’da 30 yıl yalnız yaşayan bir delinin hikayesi 

alaskali-yalniz-adam

 

“En ihtişamlı kelimeyse “Çalış!” sözcüğü olacak. Hem de insanlara boş zamanların dikte edildiği bir toplumda…”

issizlik-oranlari-artti

 

“2014’te makineler tarafından daha iyi yapılması mümkün olmayan birkaç rutin iş kalmış olacak. Bu nedenle insanlık büyük oranda makinelere bağlı bir ırka dönüşmüş olacak.”

is-yapan-robot

 

“Duvara monteli ekranlar, bugünün televizyonlarının yerini alacak. Ayrıca tasarlanan şeffaf küpler, üç boyutlu seyir keyfi sağlayacak.”

duvara-monte-ekran

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.