1979’dan Beri Ağaç Dikerek Hindistan’da Orman Yaratan Adam

Giderek doğaya olan açlığımız büyüyor. İşimizden gücümüzden fırsat buldukça kendimizi bir mavinin, bir yeşilin kucağına atıyoruz. Bakir topraklara gitmek, tatil anlayışımız olmaya başladı. Şehirlerin yapay büyüsüne kapıldıkça, doğallığın değerini, estetiğini ve sadeliğini arıyoruz. Işıkların, kornaların, bağrışların arasında yorgun ve bitkiniz. Ruhumuz yaprak hışırtıları, dalga kırılmaları, kuş cıvıltıları için kıvranıyor. Bir de giderek düşen hayat kalitemiz var. Her yılın modasına son zamanlarda yeni hastalıklar, doğal felaketler, yıkımlar ekleniyor.

Tersten-Bir-Tarzan-Hikayesi- Jadav-Payeng-1

Doğayı yanlış anladığımız bir nokta var. Dengeye asla katılmıyoruz. Bizi gerginliğimizden, tükenmişliğimizden, karamsarlığımızdan uzaklaştıran doğaya aldığımız kadarını vermiyoruz. Jadav Payeng, bizden biri değil. Bizim olmamız gereken biri. Hindistan’ın kuzeydoğusunda bu elleri dert görmesin güzel insan yaşadığı bölge halkının erozyondan çok etkilendiğini fark ediyor. 1979’dan beri bir, üç, beş, on demeden aralıksız ağaç dikiyor. Öyle bir an geliyor ki, o ağaçlar orman oluyor. O orman fil, Bengay kaplanı ve birçok nesli tükenmek üzere olan hayvanın evi oluyor. O ev, bir gazetecinin dikkatini çekiyor ve şimdi biz Jadav Payeng ölmeden ona kendi neslimiz, insanlar adına teşekkür edebiliyoruz.

Tersten-Bir-Tarzan-Hikayesi- Jadav-Payeng-2

Tersten-Bir-Tarzan-Hikayesi- Jadav-Payeng-3

Onun hikayesi tersten bir Tarzan hikayesi. Orman bir insanoğluna değil de, bir insanoğlu ormana sahip çıkıyor. Erozyon azalıyor. Birazcık daha ağaç dikilmeye devam ederse artık Jadav Payeng’in yaşadığı o bölgede erozyon sadece çocuklara uyurken anlatılan masallarda korkunç karakterden ibaret olacak. Masallardan bahsederken Jadav Payeng hakkında yazılmış çocuk kitapları var. Küçük ellerin parmakları arasında onun hikayesini anlatan sayfalar paralandıkça Hindistan’da tek başına orman dikmeye niyetlenecek bir nesil oluşacak. X, Y ve Z jenerasyonunda sonra şimdi de orman jenerasyonu doğmak üzere. Şimdiden ne kadar efsanevi olacakları kulağımıza çalınıyor.

Tersten-Bir-Tarzan-Hikayesi- Jadav-Payeng-4
Payeng’in ormanının Central Park’tan daha büyük bile olduğu söyleniyor. Bir de ağaç diktiği bölgenin çevresinin hiçbir şekilde yerleşim yeri bulundurmadığını düşünürsek elleriyle diktiği ormanın yakında Brezilya Amazonlarına kafa tutacağını söylemek yanlış olmaz.

Tersten-Bir-Tarzan-Hikayesi- Jadav-Payeng-5

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.