20 İlginç Taşımacılık Örneği

Küçükken uzun süre karıncalara bakardım. Sürekli ama sürekli bir şeyler taşırlardı. Küçük küçük yiyecek parçaları, ölmüş böcekler, ne olduğunu anlamadığım şeyler. Bir de bazıları kocaman şeyler taşırdı. Yani kendisinden kocaman. Hepimizin ilk defa gördüğünde dikkatini çeken şeylerden biridir kendisinin 5-6 katı büyük şeyler taşıyan karıncalar. Tabi onlar doğaları gereği bunu yapıyor. Yapmak da zorundalar.

Aslında insanlara baktığımızda, bizim de onlar gibi, sürekli bir şeyler taşıdığımızı fark ederiz. Başlı başına en az 5-6 parça kıyafet, cep telefonu, cüzdan veya çanta… Çantaların içinde kartvizitler, banknotlar, bozuk paralar, anahtar, kişiye ve yaşam tarzına göre belki ilaçlar, prezervatifler, kürdanlar, fotoğraf, kimlik, kredi kartı, kalem, not defteri, tablet bilgisayar, usb gibi gibi gibi.

Üstelik biz bu kadar şeyi doğamız gereği de yapmıyoruz. Bütün ’benim’ mantığının, anlayışının daha doğrusu ‘yarışının’ içinde geçen hayatları yaşamaya başladığımızdan beri – yani son birkaç yüzyıldır – daha çok şeyi yanımızda taşıyoruz. Mesela farklı yüzyıllardan farklı resimlere baktığımızda kıyafetlerin, cepleri olan kıyafetler olmadığı dikkat çekiyor. Yani objelerin, eşyaların o kadar da önemli olmadığı zamanlar görmüş insan. Aslında tarihin çok büyük bölümünde böyle yaşamışız.

Neyse, bunlar artık sadece geçmiş. Bugün ise sürekli bir şeyleri ya yanımızda taşıyoruz ya da bir yerden bir yere. Bunlar cüzdan, cep telefonu, anahtar falan değilde daha büyük şeyler olunca taşımak için de çok özel teknikler gerektiriyor. Bazen mühendislik yöntemleri ilgi çekerken bazen de pratik zeka örnekleri insanı gülümsetiyor.

1.

detroit

2.

2014-10-20 22_10_02-Giraffe killed after hitting head on bridge while being transported in South Afr

3.

unusual_transport_38

4.

DexYBnl5.

unusual_transport_30

6.

unusual_transport_42

7.

unusual_transport_02

8.

unusual_transport_17

9.

EO5qu6q

10.

unusual_transport_40

11.

XF77zXD

12.

3q6aPjA

13.

amazing-transportation10

14.

amazing-transportation19

15.

amazing-transportation04

16.

S5mZjl3

17.

amazing-transportation05

18.

amazing-transportation01

19.

cargo_ships_01

20.

cargo_ships_21

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.