2015 MAN BOOKER ÖDÜLÜ JAMAİKALI YAZARIN!

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden sayılan “Man Booker Ödülü” bu sene Jamaikalı yazar Marlon James’e verildi. 1969 yılından beri verilen bu edebiyat ödülü, normalde sadece İngiliz Milletler Topluluğu veya İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı olan yazarlara verilmekteydi. Geçen sene alınan bir karar ile artık İngilizce yazan ve İngiltere’de kitabı basılan bütün milletlerden yazarlara verilebilecek.

marlon-james (1)

Man Booker Ödülü’nü alan Marlon James, aslen Minnesota’da bir okulda öğretmendir. 2005’de yayınladığı  “John Crow’s Devil” adlı romanını  2009 yılında çıkardığı “The Book of Night Women” adlı eser takip etmiştir. İkinci kitabı The Book of Night Women ile edebiyat dünyasının dikkatini üstüne çekmeyi başaran yazar, bu eser ile “Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülleri”ne aday olmuştur. Asıl başarı ise 2014 yılında yayınladığı “A Brief Hİstory Of Seven Killings” kitabı ile gelmiş ve Man Booker Ödülü’ne layık görülmüştür.

marlon-james (1)

Yazar kitapta, Bob Marley’in 1970 yılındaki suikast girişiminden esinleniyor. Çete kavgalarının ve uyuşturucu satışının ne durumlara geldiğinden bahsediyor. Ayrıca çok fazla şiddet ve küfür içerdiği için her okuyucuya hitap etmeyebileceği de eleştirmenler tarafından söyleniyor. Buna rağmen Man Booker Ödülü Başkanı Michael Wood ödül için yarışan kitaplar arasında en dikkat çekici kitabın “A Brief History Of Seven Killings” olduğunu dile getiriyor.

marlon-james (3)

Yarışmadaki diğer eserler ise şu şekilde:

Satin İsland – Tom McCarthy

The Fisherman – Chigozie Obiomo

The Year of the Runaways – Sunjeev Sahota

A Spool of Blue Thread – Anne Tyler

A Little Life – Hanya Yanagihara

Ödül sahibi kitap henüz Türkçe ‘ye çevrilip basılmadı. En yakın zamanda kitapçıların raflarında görmek dileğiyle!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.