2015 Yılı Türkiye’de Öne Çıkan Kültür Sanat Olayları

DİYARBAKIR KALESİ – HEVSEL BAHÇELERİ KÜLTÜREL PEYZAJ ALANI VE EFES

 

Diyarbakir Fortress and Hevsel Gardens

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE ALINDI

Almanya’da toplanan UNESCO’ya bağlı Dünya Miras Komitesinin oy birliğiyle Efes ve Diyarbakır Kalesi – Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edildi.

Diyarbakır Kalesi’nin tarihi MÖ 3000’lere dayanıyor. Dünyanın en uzun savunma duvarlarından birine sahip olan yapı Anadolu’da yaşamış Helen, Latin, Ermeni, Arap gibi birçok medeniyete ait izler taşıyor. Hevsel Bahçeleri de surlar ile Dicle arasında kalan tarihi Asurlulara dayanan yaklaşık on bin dönümlük önemli bir doğal alan. Tarımın yanı sıra birçok canlıya ev sahipliği yapıyor.

Efes, İzmir sınırları içinde bulunan bir Yunan antik kenti. Yaklaşık 8 kilometrelik bir alana yayılmış şehirde ‘Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı dahil olmak üzere birçok tarihi yapı ve eserin izleri yer alıyor.

2015-kultur-sanat-olaylari-2

TÜRK SİNEMASININ 100. YILI

Türk sineması, kabul edilen ilk Türk filmi “Ayastefanos Abidesi’nin Yıkılışı”nın çekilmesinden bu yana 100 yılı geri bıraktı. Bir de TÜRSAK ve Beyoğlu Belediyesi tarafından “En İyi On’lar” ödül töreni düzenlendi. 1977 yapımı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi halk oylamasıyla en iyi film ödülünü aldı.

2015-kultur-sanat-olaylari-3

14.İSTANBUL BİENALİ

İKSV tarafından iki yılda bir düzenlenen bir çağdaş sanat etkinliği olan İstanbul Bienali bu yıl Carolyn Christov-Bakargiev küratörlüğünde “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” temasıyla düzenlendi. 36 farklı mekanda 1500’ün üzerinde eserin sergilendiği bienala 3 ay boyunca 545.000 ziyaretçi katıldı.

2015-kultur-sanat-olaylari-4

ZERO GELECEĞE GERİ SAYIM

1.Dünya Savaşı sonrası yıkıma ve olumsuzluğa bir cevap olarak 1957’de Almanya’da ortaya çıkan ZERO akımı, genç sanatçıların savaşın durağanlığa sürüklediği sanat ortamında eserlerini sergileyecek galeri bulamamalarıyla “Sanat sıfırdan başlamalı” düşüncesi etrafında bir yenilenme ihtiyacından doğuyor. Umutlu sanatçılar ışıkla, sesle, hareketle ürettikleri eserlerinde sıfıra dönmek, yenilenmek, yeniden bakmak ve düşünülmeyen kavramlarla düşünmek, sanatı bir umut aracı olarak görmek istiyorlar.

“Zero sessizliktir. Zero Başlangıçtır.” diyen sergi, Sakıp Sabancı Müzesi’nde 10 Ocak 2016’ya kadar devam edecek.

2015-kultur-sanat-olaylari-5

ARTINTERNATİONAL

4-6 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşen çağdaş ve modern sanat fuarına 27 ülkeden 400’den fazla sanatçı katıldı. 30 bin kişiden fazla ziyaret etti ve toplamda 30.2 milyon dolarlık satış yapıldı. Yayoi Kusama’nın “Blue Sky in the Midnight” adlı tablosu 912 bin dolarla en yüksek fiyata satılan eser oldu.

2015-kultur-sanat-olaylari-6

52.ULUSLARARASI ANTALYA FİLM FESTİVALİ

Genel seçimler ve G-20 zirvesi nedeniyle ertelenen, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV tarafından düzenlenen Türkiye’nin en köklü sinema etkinliğinde 100’e yakın film gösterildi. 34 ödülün verildiği festivalde “Sarmaşık” filmi en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo ve en iyi erkek oyuncu dallarındaki ödülleri aldı.

2015-kultur-sanat-olaylari-7

25.AKBANK CAZ FESTİVALİ

Şehrin Caz Hali. Türkiye’nin iyi ve yeni müziklerinin buluşma noktası olan en köklü caz festivali farklı şehirlerde farklı mekanlarda sadece müzikle sınırlı kalmayıp film gösterimleri, atölyeler, paneller gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

2015-kultur-sanat-olaylari-8

34.TÜYAP ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI

Türkiye’nin en büyük kitap fuarını dokuz günlük süre içinde 558 bin kişi ziyaret etti. Fuarın onur konuğu ülkesi Romanya idi.

2015-kultur-sanat-olaylari-9

RESTORASYON

“Restorasyon: Yenileme”

İstanbul Şile. Cenevizlilerden kalma 2000 yıllık kale artık Sünger Bob’a benziyor.

Antalya. Aspendos Antik Tiyatrosu ‘zamanla eskileri gibi görünecek’ beyaz mermerlerle restore edildi.

Bursa Yenişehir. 500 yıllık Sinan Paşa Külliyesinde restorasyon sırasında giriş çıkış yolu için duvar yıkılarak kapı yapıldı.

Aydın Karacasu. Dandalaz Çayı üzerindeki 1426’da inşa edilen köprü restorasyon sırasında yıkıldı.

Bursa İznik. 325’te yapılan Ayasofya Camii’ne cam kapı yapıldı.

Hatay. Arkeoloji Müzesindeki mozaikler taşınma sırasında baştan yaratıldı.

Bursa Suriçi. Yerkapı Camiinin duvarları çimento ile sıvandı.

Bu yıl 19'uncusu verilen "Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri", Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde, "Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" ödülünü Aslı Yılmaz, "Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" ödülünü Tuğrul Tülek aldı. "Yılın En Başarılı Prodüksiyonu" ödülüne ise "Sırça Hayvan Koleksiyonu" oyunu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları layık görüldü. (Hilal Uştuk - Anadolu Ajansı)19.AFİFE JALE ÖDÜLLERİ

Yapı Kredi tarafından düzenlenen ve Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen organizasyonda tiyatro alanında 14 dalda ödül verildi. Gecede yılın en başarılı prodüksiyonu “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oldu.

2015-kultur-sanat-olaylari-11

PRIX MEDICIS ETRANGER, HAKAN GÜNDAY’A

1970’den beri Fransa’da yabancı yazarlara verilen roman ödülüne bu yıl “Daha” romanıyla Hakan Günday layık görülüyor. Daha önceleri Umberto Eco, Milan Kundera, Paul Aster gibi yazarların da kazandığı ödülü Türkiye’den sadece Orhan Pamuk “Kar” romanıyla 2005’te kazanmıştı.

FRANSA LAİKLİK KOMİTESİ TARAFINDAN HER YIL VERİLEN "2015 ULUSLARARASI LAİKLİK ÖDÜLÜ" PARİS ANAKENT BELEDİYE BAŞKANI ANNE HİDALGO TARAFINDAN TÜRK SANATÇI PİYANİST FAZIL SAY'A VERİLDİ. (İHA/PARİS-İHA)

FAZIL SAY’A ULUSLARARASI LAİKLİK ÖDÜLÜ

Fransa’da Cumhuriyet ve Laiklik Komitesinin her yıl bir yerli ve yabancı isme laiklik mücadeleleri için verdiği ödülün bu yılki sahibi Fazıl Say oldu.

2015-kultur-sanat-olaylari-13

 LEVENT ÜZÜMCÜ İHRAÇ EDİLDİ

Levent Üzümcü, 1996’dan beri oyuncusu olduğu İstanbul Şehir Tiyatrolarından “Gezi”deki muhalif duruşu ve Sosyalist Enternasyonelde yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek ihraç edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.