2015’in En Çok İzlenen Türk Filmleri ve Türk Komedisi Üzerine

Komedi; hayatın gülünç taraflarını konu edinen bir tiyatro türü. Zeus’un oğlu ‘Dionysos’ adına yapılan bağ bozumu törenlerinde doğuyor ve Antik Yunan’da büyüyüp geliştikten sonra dönüp dolaşıp yine yaşadığımız topraklara geliyor. 1860’da başlayan Tanzimat Döneminde Şinasi’nin Şair Evlenmesi adlı komedi türündeki oyunu yazılan ilk Türk tiyatrosu özelliği taşıyor. Bunu her lise öğrencisi edebiyat dersinde ezberliyor.

İşte o günden beri modern anlamda komedi türü Türk toplumunun hayatında. Her şeye rağmen gülüyoruz. Peki en çok neye gülüyoruz, hiç düşündünüz mü? Düşünmeden önce sakın gogıllayıp görsellere bakmayın. Biz sizin yerinize baktık. Cübbeli Ahmet Hoca çıkıyor.

Sinemada ise hepimiz şahit olmuşuzdur ki biz en çok birilerinin ettiği küfürlere gülüyoruz.  (Nedenini bilen birisi lütfen açıklasın.) 2015’te de bu böyle oldu. Çünkü kendimizi güldüklerimizle özdeşleştiriyoruz. Çünkü ünlü bir yönetmenin dediği gibi Türk sinema seyircisinin zeka yaşı: 12. O yüzden izlediklerimiz bizden daha aptal olmalı ve biz kendimizi seyirci olarak daha üstün daha akıllı zannedip tatmin olmalıyız.

Bu listede 2015’de en çok izlenen Türk filmleri ve seyirci sayıları var. İlk 10 filmin 7 tanesi komedi türünde. Bunları izleyip tükettiyseniz de üzülmeyin. 2016’nın hemen ikinci haftasında Gani Müjde’nin “Geym of Bizans” filmiyle argo kelimelere gülmeye devam edeceğiz. 2 dakikalık fragmanda 9 kere argo geçiyorsa bol gişeli film bizi bekliyor demektir.

İyi seyirler.

 

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-1

Düğün Dernek 2: Sünnet (4.464.242)

Selçuk Aydemir’in yazdığı ve yönettiği devam filmi. İlkinin gazıyla nasıl olsa izlenir, diye yola çıkılan, Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in başrolde olduğu 112 dakikalık komedi filmi 2015 yılında en çok izlenen film oluyor. Henüz dördüncü haftasına giren film 4,5 milyon izlenmeyle şu anda “Recep İvedik 4, Düğün Dernek, Fetih 1453” filmlerinden sonra dördüncü sırada yer alıyor.

 

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-2

Mucize (3.582.552)

Mahsun Kırmızıgül’ün hem yazıp hem yönetip hem çalıp hem oynadığı filmi. 136 dakikalık dram. Yaşanmış gerçek bir hikayenin anlatıldığı filmde fakirliğin içinde okumayı bekleyen çocukların ve öğretmenlerin hikayesi anlatılıyormuş. bk. Ajitasyon

 

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-3

Kocan Kadar Konuş (1.930.677)

Şebnem Burcuoğlu’nun aynı adlı romanından uyarlanan 108 dakikalık romantik komedi türündeki filmi Kıvanç Baruönü yönetmiş, Ezgi Mola ve Murat Yıldırım oynamış. Evde kalmış %100 Türk kızımız lise aşkını görüyor da prenseslere layık bir aşk yaşıyor falan filan.

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-4

Ali Baba ve 7 Cüceler (1.814.048)

Cem Yılmaz’ın yaptığı, yazdığı, yönettiği, iki başrolünü oynadığı Pepsi ve Metro sponsorluğundaki absürd komedi filmi 114 dk. (Cem Yılmaz’dan sonrasını okudunuz mu?)

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-5

Selam: Bahara Yolculuk (1.683.497)

Hamdi Alkan’ın yönettiği 120 dakikalık dram türündeki filmde Türkiye’den yola çıkarak Kırgızistan topraklarına uzanan, umut dolu yeni bir hikaye yazmak isteyen gönüllü bir öğretmenin yaşam mücadelesi anlatılıyor.

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-6

Bana Masal Anlatma (1.576.979)

Burak Aksak’ın yazıp yönettiği film romantik komedi türünde ve 103. dk. Başrolde Fatih Artman ve Hande Doğandemir. “Leyla ile Mecnun” esintili film sıradan bir mahalledeki dostlukları anlatıyor.

 

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-7

Aşk Sana Benzer (1.406.620)

Yönetmenliğini Taner Elhan’ın yaptığı film romantik, dram türünde ve 115 dk. Filmin aşıkları Burak Özçivit ve Fahriye Evcen. Romantik küçük sahil kasabası. Kız gelir. Oğlan aşık olur.

 

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-8

Yapışık Kardeşler (1.014.630)

İlker Ayrık’ın yönettiği ve başrolünü Hakan Bulut ile paylaştığı film komedi türünde ve 105 dk. Hikayesi adı üstünde olan filmde birbirine yapışık olan doğan Halim ve Selim’in başından geçenler  Ivana Sert’in frikikleri anlatılıyor.

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-9

Niyazi Gül Dörtnala (994.016)

Yönetmenliğini Hakan Algül’ün yaptığı filmin başrol oyuncaları Ata Demirer ve Demet Akbağ. 106 dakikalık komedi türündeki filmde “Hayvanla Hayvan Olma” kitabının yazarı Prof. Dr. Veteriner Hekim Niyazi Gül’ün maceraları anlatılıyor.

2015'in-en-çok-izlenen-türk-filmleri-ve-türk-komedisi-üzerine-10

Sevimli Tehlike (911.833)

“Kendi hikayeni yazacak kadar cesur musun?” diyor yönetmen Özcan Deniz. Romantik komedi türündeki film 113 dk. Film adeta beyaz atlı prensini bekleyen prenses “teenage”lere için yapılmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.