2016 Eurovision Şarkı Yarışması

Bu yıl 61.’si düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’na geçen yılın kazanan ülkesi İsveç ev sahipliği yaptı. Måns Zelmerlöw’un Heroes şarkısıyla birinciliği kazanan İsveç, 2 kez ev sahipliği yaptığı yarışmaya bu yıl 3.kez kapılarını açmıştır. Ericsson Globe’da gerçekleşen yarışmaya Avustralya’nın da dâhil olduğu(geçen yıl konuk ülke olarak yer aldı) 42 ülke temsilcisi katılmıştır. 1.yarı finali 10 Mayıs’ta, 2.yarı finalin 12 Mayıs’ta gerçekleşen yarışmanın finali ise 14 Mart Cumartesi günü gerçekleşmiştir. Måns Zelmerlöw ve Petra Mede’nin sunuculuğunu üstlendiği yarışma finalde 26 ülkenin yarıştığı, Çek Cumhuriyeti’nin ilk defa finale kaldığı ve Yunanistan’ın ise ilk defa yarı finalden çıkamadığı bir yıl olmuştur.
10 Mayıs’ta gerçekleşen 1.yarı finalde Finlandiya, Yunanistan ve Moldova’nın yanı sıra toplam 18 ülke temsilcisi yarıştı, San Marino’yu temsil eden Türk yarışmacı Serhat’ın I Didn’t Know(Bilmiyordum) şarkısı da büyük heyecan yarattı. Yarı finalde ise; Macaristan, Hırvatistan, Hollanda, Ermenistan, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti, Avusturya, Azerbaycan ve Malta’nın da yer olduğu 10 ülke aldıkları puanlarla finale çıkmaya hak kazandılar.

2016-Eurovision-Sarki-Yarismasi-1

1.yarı finalde yarışan ülkeler ve şarkıları için;

12 Mayıs’ta gerçekleşen 2.yarı finalde ise İsviçre, Belarus, Makedonya’nın da yer aldığı 18 ülke temsilcisi yine finale adlarını yazdırmak için performanslarını sergilediler. 2.yarı finalin kuşkusuz en göze çarpan ülkesi Kırım Tatarları’nın sürgününü anlattığı “1944” isimli şarkıyı seslendiren Ukrayna temsilcisi Jamala oldu. Finale yükselen ülkeler ise; Letonya, Polonya, İsrail, Sırbistan, Litvanya, Avustralya, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan ve Belçika oldular.

2016-Eurovision-Sarki-Yarismasi-2

2.yarı finalde yarışan ülkeler ve şarkıları için;

14 Mayıs’ta gerçekleşen Grand Final gecesinde yarışmamaya katılmamasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri de yarışmayı canlı olarak yayınlamışlardır. Yeni bir oylama düzeniyle farklılaşan 61. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ulusal jürinin verdiği oylar %50, tele-oylama(halkoyları) %50 etki ederek yarışmacılarının final tablosundaki yerlerini belirleyecektir. Bu sistem daha adil bir oylama sistemine geçilmesi yönünde bir adım olarak düşünülmektedir.
Büyük final akşamı Büyük Beşli Ülkeleri(Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya) ile birlikte yarışmaya ev sahipliği yapan İsveç ile birlikte 26 ülke yarışmıştır. Büyük 5’li Ülkeleri yarı finallerde yer almadan direk finale çıkma hakkına sahip kurucu ülkelere verilen isimdir. Fransa’nın fan balonu olduğu final akşamı, Ukrayna, Rusya ve Avrupa’da hiçbir komşusu olmamasına rağmen 2. olan Avustralya’nın çekişmesine sahne olmuştur.
Bu sene final ara gösterisinde sahneye çıkan dünyaca ünlü sanatçı Justin Timberlake “Can’t Stop the Feeling” ve “Rock Your Body” isimli şarkılarını seslendirmiş ve Eurovision Şarkı Yarışması hem ekranlarda hem sosyal medyada uzun süre gündemde kalmıştır.
11 tane ulusal jürinin puanıyla jürilerin favorisi olan Ukrayna, 10 ülke halkının 12 tam puan desteğini alan Rusya arasında gelip giden yarışmayı anneannesinin hikâyesini; Kırım Tatarlarının sürgününü konu alan 1944 şarkısıyla Jamala kazanmıştır. Gecenin sonunda final tablosu ve Ukrayna’nın zaferi…

2016-Eurovision-Sarki-Yarismasi-3

2016 Eurovision Şarkı Yarışması’nın kazananı Jamala ve şarkısı “1944”

Kaynak: wikipedia
http://www.eurovision.tv

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.