fbpx

2018’in En Çok Konuşulan Kültürel Olayları

2018 yılını geride bırakırken enlerin belirlendiği listelerle bu yılın nasıl geçtiğine dair özet bilgiler ediniyoruz. “CNN International” da bu yılın dünya çapındaki en önemli kültürel olaylarını sıralamış. Bakınız neler yaşanmış:

1.Golden Globe “Time’s Up” Hareketi: Neredeyse bütün ünlü isimler, siyah giyinerek törene gelmişler ve Hollywood’a damga vuran taciz olaylarını protesto etmişlerdi.

2. Black Panther Filminin Vizyona Girmesi: Şubat 2018’de vizyona giren Marvel filmi Black Panther, “Avatar” ve “Star Wars: The Force Awakens” filmlerinden sonra Amerika’da en çok izlenen üçüncü film olmuştu. Filmde siyahi bir süper kahraman olması ve dolayısıyla siyahilerin kültürünün temsil edilmesi büyük destek toplamıştı.

3. Obama Kendi Portresinin Açılışını Yaptı: Yine Şubat 2018’de Washington’daki The Smithsonian National Portrait Gallery (Ulusal Portre Galerisi), iki büyük portrenin açılışını yapmıştı: Barack ve Michelle Obama’nın portreleri. Ressamlar Kehinde Wiley ve Amy Sherald bu portleri dünyaya kazandırmışlardı.

4. Balkrishna Doski, Ülkesi Hindistan’a İlk Pritzker Ödülü’nü Kazandırdı: Balkrishna Doski, Pritzker Ödülü’nü kazanarak ülkesine getiren ilk kişi olmuştu. Mimar olan Doski, Memorial Hall ve Aranya Low Cost Housing projeleriyle dikkatleri üzerine toplamıştı.

5. Kendrick Lamar, Pulitzer Ödülü’nü Kazandı: Müzik alanında dağıtılan Pulitzer Ödülleri, klasik ve caz alanında ödül veriyordu. Lamar, “DAMN.” albümü ile bu ödülü kazanan ilk rapçi olmuştu.

6. Beyoncé Coachella Performansıyla Tarih Yazdı: Beyoncé’un bu yılki Coachella performansı gerçekten özeldi. Hiç soluk almadan gerçekleştirdiği sahne şovları, değiştirdiği birçok kıyafeti, sesi ve güzelliğiyle festivale damga vurmuştu. 

7. K-Pop Global Hale Geldi: Koreli müzik grubu BTS, müzik dünyasının en çok yazılıp çizilen, konuşulan popüler bir müzik ikonu oldu. BTS, özellikle “DNA” şarkısıyla müzik listelerini alt üst etmiş, dünyaya ününü yaymıştı.

8. Prens Harry ve Meghan Markle’ın Kraliyet Düğünü Gerçekleşti: Mayıs 2018’de milyonların canlı olarak izlediği bir düğün gerçekleşti. Birleşik Krallığı’nın prensi Harry ve Meghan Markle görkemli bir törenle evlenmişti.

9. Sanatçı Banksy Tablosunu Parçaladı: Neredeyse hepimizin bildiği üzere Banksy, müzayedede yüksek rakam verilen bir tablosunu kağıt parçalayıcısına göndererek bir anda dünya gündemine oturmuştu.

10. David Hockney’nin Tablosu Rekor Fiyata Satıldı: David Hockney’nin “Pool with Two Figures” tablosu 90 milyon dolara alıcı bulmuştu. Böylece hayattayken eserine en fazla fiyat verilen ressam olmuştu. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.