2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası Başladı!

Satranç; çocukların zihinsel süreçlerindeki gelişimine fayda sağlayan, stratejik ve analitik düşünme yeteneği kazandıran bir spor dalı olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde çocukların bu anlamdaki gelişimlerini sağlamalarına destek olmak amacıyla Türkiye İş Bankası, 2005 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu (TFS)’nun ana sponsorluğunu yapmaktadır. TFS, İş Bankasının desteği ile güçlenerek ulusal ve uluslararası şampiyonalarda başarılar elde etmiştir. 2005 Yılından itibaren ülkemize kazandırdıkları başarılar;

”23 Dünya Şampiyonluğu, 29 Dünya İkinciliği, 35 Dünya Üçüncülüğü

62 Avrupa Şampiyonluğu, 56 Avrupa İkinciliği, 52 Avrupa Üçüncülüğü

4 Ülke Avrupa Şampiyonluğu”

Her yıl farklı ülkede gerçekleştirilen Dünya Okullar Satranç Şampiyonası, bu yıl Türkiye’nin ev sahipliği ile Antalya’da 17 Nisanda başladı. Turnuvaya 33 farklı ülkeden 7-17 yaş arası sporcu katılıyor. Doğusundan batısına ülkemizdeki bir çok şehirden, her biri pırıl pırıl, yetenekli 120 sporcu turnuvada yer alıyor. Turnuva öncesi milli takımla çok keyifli bir sohbet geçirdik. Satrançla birlikte kazandıkları disiplin; sosyal ve okul hayatlarında önemli katkılar yapmakta; günümüzde teknolojinin önemli unsur olduğu zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlamaktadır.

Sporcular için satranç, hem eğlendirici hem de zihin dinlendirici bir aktivite. Satranç ile birlikte boş zamanlarında sporcular voleybol ve basketbol oynamak; kitap okumak, enstrüman çalmak gibi ilgi alanlarına da yöneliyorlar.

İş Bankası sayesinde ülkemizde ilk ve ortaokullar için satranç sınıfları, satranç kulüpleri oluşturuldu. Bugüne kadar okulların yanında sevgi evleri, çocuk evleri, yetiştirme yurdu, rehabilitasyon merkezleri gibi kurumlarla birlikte 23 binin üzerinde satranç sınıfı açıldı. Böylelikle öğretmen ve veliler bilinçlendirilip, öğrenciler satranç oynamaya teşvik ediliyor. İmkanları sınırlı olan okullara bu konuda destek veriliyor. Okulların talep etmesi yeterli.

TFS Başkanı Gülkız Tülay, çocukların anaokulunda satranç sporuyla tanışması gerektiğinin önemini belirtti. Birçoğumuz için yalnızca bir oyun olarak görünen satranç, aslında kişisel gelişime ciddi katkıları olan ve kesinlikle çocukların erken yaşlarda tanışması gerektiği bir spor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğimiz çocuklarımıza armağan ettiği bu güzel günde, tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Minik yürekleriyle ülkemizi temsil eden gurur duyduğum milli takım sporcularımıza başarılar, sevgiler…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.