2019 Eurovision Şarkı Yarışması: Hayal Kurmaya Cesaret Et!

“Daha üstünü olamaz. Müzik yoluyla Tanrı’ya yaklaşmak ve oradan insanlığa seslenmek…”  Ludwig van Beethoven

Bu yıl 64.’sü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması İsrail’in başkenti Tel Aviv’den tüm Dünya’ya merhaba diyecek. 2018 yarışması kazananı Netta’nın “Toy” şarkısının 529 puanla ipi göğüslediği finalin neticesinde, 2019 Eurovision Şarkı Yarışması Tel Aviv Kongre Merkezi’nde yapılacak. Yarışmanın yarı finalleri 14 ve 16 Mayıs tarihlerinde, büyük  finali (Grand Final) ise 18 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. 41 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan 64. Eurovision Şarkı Yarışması iddialı gösterilere ve ünlü sanatçıların katılımıyla büyük bir görsel ve işitsel şölene dönüşecek.

Dare to Dream yani “Hayal Kurmaya Cesaret Et” sloganıyla yola çıkan İsrail Eurovision delegasyonu, tüm insanlığı müzikle bir araya getirmeyi amaçlıyor. Yine 4 sunucuyla yapılacak bu seneki Eurovision sahnesinde İsrail’in en ünlü ekran yüzlerinden Bar Rafaeli, TV sunucusu Erez Tal, aktivist Assi Azar ve TV sunucusu Lucy Ayub yer alacak.

2 yarı final ve büyük final adımlarıyla gerçekleşecek olan yarışmanın ilk yarı finalinde; Büyük Beşli’den(4 kurucu ve 1 ev sahibi ülkeye verilen isim) Fransa, İspanya ve İsrail (ev sahibi olması nedeniyle) oy kullanacak ve şarkı tanıtımlarını yapılacaklar. 1. yarı finalde Kıbrıs Cumhuriyeti, Karadağ, Finlandiya, Polonya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Beyaz Rusya, Sırbistan, Belçika, Gürcistan, Avustralya, İzlanda, Estonya, Portekiz, Yunanistan ve San Marino’yu izleyeceğiz. 1.yarı finalin en göze çarpan adayları ise İzlanda temsilcisi Hatari, Portekiz’i temsil eden en ilginç sahne şovuna sahip Conan Osiris ve Yunanistan temsilcisi Katerine Duska gibi görünüyor. Tabi ki San Marino’yu temsil eden Türk asıllı Serhat’ı da unutmamak lazım.

Serhat – San Marino

Tamta – Kıbrıs Cumhuriyeti

Tamta – Kıbrıs Cumhuriyeti

Hatari – İzlanda

Conan Osiris – Portekiz

Katerine Duska – Yunanistan

2.yarı finalde Büyük Beşli’nin diğer ülkeleri Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya oy kullanıp, şarkı tanıtımlarını yapacaklar. Bu yarı finalde ise Ermenistan, İrlanda, Moldova, İsviçre, Letonya, Romanya, Danimarka, İsveç, Avusturya, Hırvatistan, Malta, Litvanya, Rusya, Arnavutluk, Norveç, Hollanda, Kuzey Makedonya ve Azerbaycan’ı sırasıyla izleyeceğiz. 2.yarı final diğer yarı finale oranla daha çekişmeli ve güçlü seslere sahne olacağa benziyor. İsviçre’den Luca Hänni, İsveç temsilcisi John, Malta’yı Chameleon şarkısı ile temsil edecek olan Michela Pace, daha önce Rusya’ya 3.’lük getiren Sergey Lazarev, belki de 2019 Eurovision’ı kazanması muhtemel Hollanda temsilcisi Duncan’ı ve Azerbaycan temsilcisi Chingiz’i bu yarı finalde izliyor olacağız.

Açılış ve ara gösterileriyle belki de kendinden en çok söz ettirecek 2019 Eurovision Şarkı Yarışması, dünya starı Madonna’yı ilk ve son kez izleyeceğimiz bir Eurovision Yarışması olacağa benziyor. 2 performans sergilemesi beklenen Madonna’nın yanı sıra 6 eski Eurovision yarışmacısını da izleme şansına sahip olacağız.

Avusturya’ya birincilik getiren Conchita Wurst “Heroes” şarkısını, 2014 İsveç temsilcisi ve Eurovision kazananı Måns Zelmerlöw ise “Fuego” şarkısını, 2018 Kıbrıs Cumhuriyeti temsilcisi Eleni Foureira ise unutulmaz ve Eurovision efsanesi “Dancing Lasha Tumbai” ile bizlere eğlencenin sınırlarına çıkarırken; Ukrayna’nın ve Eurovision’un en sevilen yarışmacısı Verka Serduchka’yı ise Netta’nın “Toy” performansıyla izliyor olacağız.

Luca Hänni – İsviçre

John Lundvik – İsveç

Sergey Lazarev – Rusya

Duncan Laurence – Hollanda

Chingiz – Azerbaycan

En son 2012’de Can Bonomo ile katıldığımız Eurovision Şarkı Yarışması geçen senelerde de olduğu gibi hiçbir Türk yayıncı kuruluş tarafından yayınlanmayacaktır. Fakat bu görsel şölene ve müzik ziyafetine eşlik etmek isteyen Eurovision severler ise https://eurovision.tv/ bağlantısından ya da https://www.youtube.com/user/eurovision Eurovision Youtube adresinden canlı olarak yarışmayı izleyebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.