21.Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başladı!

Bu yıl 21’incisi düzenlenen Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, düzenlenen görkemli gece ve dağıtılan ödüllerle başladı.

Belit Özükan’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede, ‘Festival Onur Ödülü’ sanatçı Tamer Levent’e , ‘Festival Emek Ödülü’ ise tiyatro sanatını teşvik eden Ömer Şahinbaş’a verildi. Festival, Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikal Topluluğu’nun ‘Broadway Şarkıları Konseri’ ile açıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan TAKSAV Genel Başkanı Prof. Dr. Selçuk Candansayar, şu ifadelerde bulundu:

”TAKSAV Türkiye’de böylesi zor zamanlarda 90’larda çok büyük zorlukları aşıp ayakta kalmayı başarmış, yenilmediğini göstermek isteyen insanların bir araya gelmesi ile kurulmuş bir vakıftır. Bu toplumun ve dünyanın daha iyi bir yer olabileceğini, başka bir hayatın mümkün olabileceğini gösterme mücadelesinde Can Yücel, Rıfat Ilgaz, Korkut Boratav, Oğuzhan Müftüoğlu, hepsi bir araya geldi ve bu vakfı kurdu.

Aklın, bilimin gerçeği aramadaki en önemli araç olduğunu göstermek ve dayanışmadan, ortaklaşmadan dünyayı değiştirmenin mümkün olmadığını göstermek, bunun için en önemli aracın sanat olduğunu göstermek amacımızdır. O yüzden bir aradayız. Ayaktayız, hiç yıkılmayacağız.

Bir çok oyun var. Anadolu’nun dört bir yanından gelmiş amatör oyunlar, yurt dışından katılımlar, profesyonel oyunlar var… Sadece seyretmek değil, oyuncu ile seyircinin hayatı birlikte yeniden üretebilmesi için bir mücadele alanı ortaya koymaya çalıştık.”

Sanatseverlerin akın ettiği, galası Büyük Tiyatro’da yapılan 21.Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali 10 gün sürecek.

ankara-tiyatro-festivali

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.