21. Yüzyıl Mucizesi: Xaiver Dolan

Başarısı su götürmez bir gerçek, 28 yaşında senarist, aktör ve yönetmen. Kuşkusuz sinemanın 21. yy mucizesidir Xaiver Dolan. Henüz 4 yaşında bir reklam filminde oynayarak bu sektöre adımını attı.  19 yaşına geldiğinde kollarını sıvadı ve ilk uzun metraj filmi J’ai tué ma mère (Annemi Öldürdüm)’ü yazdı, oynadı bir de yönetti.  Yarı otobiyografi niteliğinde olan filmde Dolan; eşcinsel olduğunu cesur bir şekilde açıklamış ve annesi ile ilişkilerini ele almıştır. Film 2009 Cannes Film Festivali’nde adından çokça söz ettirerek dakikalar boyunca ayakta alkışlanmıştır.

(J’ai Tué Ma Mère – 2009)

Xaiver Dolan, eşcinselliği sanat ile muazzam bir şekilde birleştirerek filmlerine yansıtmaktan çekinmez ve genç yaşında kendine has tarzını oluşturarak adını duyurmayı başarır.

Dolan filmlerinde anneyi bir figür olarak en başa koyar ve onun çevresine kendi çocukluğundan esinlenerek çocuk figürler serpiştirir. Anne-çocuk ilişkileri onun filmleri için yapı taşıdır. Bunu en yoğun Mommy filminde görmek mümkündür. Dul kalan bir anne ve sorunlu bir çocuk ilişkisini ele aldığı film, 2014 Cannes Film Festivali’nden Jüri Ödülü ile ayrıldı. Dolan filmlerinin bir diğer özelliği ise kullandığı görüntülerin kalitesi, sanatsallığı. Her bir sahne bir fotoğrafın dile gelişini anlatıyor gibi. İzlerken mest olmak kaçınılmaz bir gerçeğe dönüşüverirken görüntüler ilerlerken arka planda müziğin akması filmlere klip havası veriyor ve film görsel bir şölene dönüşüveriyor. Çünkü Dolan’ın müzik seçimleri onun tarzının bir parçası, filmlerini ayyuka çıkaran bir diğer detay. O müziği sahnelerle yoğurarak renklendirir ve damakta ayrı bir tat oluşturur.

(Juste La Fin Du Monde (Alt tarafı Dünyanın Sonu) filminde konusunun basit olmasına karşı kullandığı görüntü tekniği ve müzik seçimleri Dolan’ın tarzını ve kalitesinin bir diğer örneğidir. Film 2016 yılı Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’nü ve Cannes Ekümenik Jüri Ödülü’nü kazanmıştır.

Ancak bir yönetmen senaryosu sıradan olan bir hikayeyi yükseltebilir. Bunun bariz somut bir örneğidir Xaiver Dolan. Filmleri sayesinde onun gözünden sokaklara bakabiliyoruz, kafamızın içinde mırıldanan bir şarkı ile.

(Mommy-2014)

(Juste La Fin Du Monde – 2016)

(Tom à la ferme – 2013)

 

Okumadan geçmeyin: Şapka çıkarılacak bir dehanın filmografisi; David Fincher

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.