Savaşın Küllerini Yok Eden Sanatçı: Saba Jallas

Yemenli sanatçı Saba Jallas, dünyanın en korkunç gerçeği olan savaşın verdiği acıları çizimleriyle dile getiriyor. Doğduğu yer olan Sana’da büyüyen sanatçı on sekiz aylık iken babasını kaybetmiştir. Bu durumdan etkilenmiş olsa da normal bir çocukluk dönemi geçirdiğinden bahsediyor sanatçımız.

Amacının ‘Yaşanılan tüm sorunların üstesinden gelmek için ihtiyacımız olanın, umudu ve iyimserliği koruyup hoşgörüyü yaymak ‘ olduğunu söylüyor Saba Jallas. Aslında bu sözler tüm insanların içinde bulundurması gereken duygular. Sanatçı da çizimlerini yaparken içinde bulunduğu ruh halini bu düşüncelerle beslediğini bunun kişiliğinin bir parçası olduğunu dile getiriyor.

31 yaşında olan Saba, çizim konusunda herhangi bir eğitim almamış ve hobi olarak başlamıştır. Savaş kalıntılarını sanat eserlerine dönüştürmeyi ise saldırlar sırasında Kötü düşüncelerle başa çıkmak için hiçbir şeyin bana yardım edemeyeceğini düşünüp üzülüyordum’’ diyerek açıklamıştır. İçinde bulunduğu durumdan çıkış arayan Saba’yı iyi hissettirecek tek şey, tüm savaşların getirdiği hüznü yansıtacak olan çizimler yapmaktı.

2015 Eylül’de çizmeye başladı Saba. Kısa sürede sanatı büyük ses getirip dikkat çekti böylece halkının duygularını, savaşın lanetini, bir insanın gözyaşlarının dünyadaki hiçbir maddiyatla mukayese edilemeyeceğini gösterdi. Sanatçının ruhu güzelleştiren şu sözlerine kulak vermelisiniz:

 ‘Bambaşka güzelliklere dönüşebileceğini hissettiğim bu savaş fotoğraflarını gördüğümde, sanatsal dokunuşlarımı yapmaktan kendimi alıkoyamadım.’

Saba-jallas-1

Saba-jallas-2

Saba-jallas-3

Saba-jallas-4

Saba-jallas-5

Saba-jallas-6

Saba-jallas-7

Saba-jallas-8

Saba-jallas-9

Saba-jallas-10

Saba-jallas-11

Saba-jallas-12

Saba-jallas-13

Uğur Demirbilek

Muğla Üniversitesi Dış Ticaret Programından mezun oldum. Gaziantep Üniversitesi Ekonomi Bölümünü son sınıfta bıraktım şuan Gümrük Memuru olarak (Antalyada) çalışmaktayım. Karikatür çizen, amatör fotoğrafla uğraşan bir gezginim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Helmut Newton ve Vazgeçilmez Nü Kadınları

''Bakın, ben bir entellektüel değilim, sadece fotoğraf çekerim.'' En popüler döneminde Vogue, Elle, Queen gibi pek çok dergide binlerce fotoğrafı...

Kapat