23 Nisan İçin Farklı Bir Destinasyon: Büyükada Aya Yorgi Manastırı

Malumunuz bu yıl 23 Nisan, Perşembe gününe denk geldi. Cumayı birleştirecek olanlara da birleştiremeyecek olanlara da alternatif bir kaçamak önerim olacak. Bu 23 Nisan’ı tatil olmaktan çıkarıp, keyif haline getirmek isterseniz başlangıç noktanız Ada Vapuru olsun.

aya-yorgi

Büyükada’da yer alan Aya Yorgi Manastırı, her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde, geleneksel birritüele ev sahipliği yapar. Her dinden insan, Hristiyanların en büyük azizlerinden biri olan Saint Georges’u anmak, bu vesileyle dileklerini dilemek için; sayısız Aya Yorgi Kilisesinden biri olan Büyükada’daki manastıra gider.

buyukada

Uzun manastır yokuşu çıkılır, tepeye tırmanılır, kalabalıkla mücadele edilir, bir dilek dilemek; dileğinizin somut nesnesi olan işaretleri satın alıp adamak, gerçekleşirse denize bırakmak ve bir mum yakmak için.

buyukada-2

buyukada-3

Bütün bunlar için yapmanız gerekenler şunlar:

  1. Yokuşu tırmanırken sahilden ucunu yere bıraktığınız makaranın ipi kopmadan tepeye çıkarılacakbuyukada-4
  2. Görülen ağaç dallarına bez çaput bağlanacak,buyukada-5
  1. Kiliseye girebilmek için uzun bir kuyruk beklenecek,buyukada-6
  2. Kilise bahçesine kesme şekerden ev, araba, yakışıklı delikanlı, güzel kız, para çizilecek- çizimde iyi değilim diyorsanız yine şekerle yazılacak,aya-yorgi-seker-2 aya-yorgi-seker
  1. Manastıra doğru adım başı göreceğiniz ev, araba, askerlik, anahtar, at nalı vs. şekillerde, her biri farklı bir dilek için aracı olacak küçük işaretlerden satın alınacak,aya-yorgi-2
  1. Kilisede mum yakılacak, dua edilecek.aya-yorgi-mum-yakimiaya-yorgi-3

Evet, yoğun bir gün olacak… Ama tabii ki bizler bunları düşünmeksizin yapmayacağız.

buyuk-ada-7

Bizim asıl sebebimiz derin nefes alarak adanın tüm güzelliklerini görmek, kültürümüzün bir parçası olan bu geleneğe de gözlemci olmak; kısacası tadını çıkarmak.

buyukada-8

23 Nisan’da adayı ziyaret etmek demek, yandan çarklı ada vapurunun güzel renkleri göstermesine fırsat tanımamız demek aslında… Nisan ayında İstanbul’u, bilhassa Adaları hangi renklerin kuşattığını görmek, çiçeklerin mis kokularını içinize çekmek eminim ki iyi gelecektir.

buyukada-9

Yol boyunca bizi karşılayan ve ağrılardan, sıkıntılardan kurtulmayı vaat eden papazlara gülümseyerek,

buyukada-10

Gösterilere izleyici olarak,

panayir-alani

Panayır alanında kendimizi kaybederek güzel bir geçirebiliriz.

panayir-alani-2

Tabii bu güzel etkinliğe katılmak üzere sayısız insanın adaya akın ettiğini, vapurdan başlamak üzere her yerde kalabalık grupların size eşlik edeceğini unutmamak ve hazırlıklı olmak gerek. Sonuçta bugün 23 Nisan.

panayir-alani-3

panayir-alan-4

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.