8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü; her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmış. Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmış. Birçok insan 8 Mart’ı kadınlar için yaratılmış genel bir gün olarak görür. Malum artık her şeyin bir günü var, bu günler bile popüler kültürün içerisine harmanlanmış, önemini ve statüsünü kaybetmiş durumda. Konu hakkında düşündüğümüzde, dünya  gerçekten emekçi kadınlarla dolu. En başta annelerimiz bu tanıma uyan en önemli kişiler. Bizler için yani çocukları ve çevreleri için büyük fedakarlıkta bulunan ve bunu karşılıksız yapan nadide insanlar. Emekçi kadınlarımız, bir toplumun sosyal, siyasal, ekonomik, beşeri ve birçok alanda daha iyiye gitmesi için emek sarf eden ve bunun için çabalayan insanlardır.

http://www.kommunicera.umea.se/hemma/mathias/

Emek ve emekçilik denilince akla gelen kadınlardan birisi de Jeanne D’arc. Ülkesi, ailesi ve toplumu için büyük fedakarlıklarda bulunmuş, tarihin önemli kısımlarına adını kazımış bir kadın. Yüzyıl Savaşları’nda İngilizlere karşı zayıf düşmüş Fransa’nın kurtarıcısı olarak görülmektedir. 1425 yılı civarında, Fransa Kralı Charles VII’ye yardım etmesini emreden tanrının sesini duyar. Birlikte Orleans’ı ve Reims’i kurtarırlar. Fakat bu Jeanne D’arc La Pucelle için sonu güzel bitmeyecek bir sonun başlangıcı olur. Bir dizi zaferli savaştan sonra 23 Mayıs 1431 tarihinde, Compiègne’de İngiliz hizipleri tarafından yakalanıp İngiliz yanlısı Beauvais Piskoposu Pierre Couchon’un başkanlığındaki bir engizisyon mahkemesinde erkek giysileri giyip savaşan ve gaipten sesler duyan bir kâfir olduğunu öne sürülerek henüz 19 yaşındayken 30 Mayıs 1431 tarihinde Rouen kentinde 10.000 kişinin toplandığı Vieux-Marchè Meydanında diri diri yakılmıştır. Ölümünden 490 yıl sonra öldürme kararını veren aynı kilise tarafından azize ilan edilmiştir. Jeanne D’arc, Fransa’nın Koruyucu Azizesi ve Orleans Bakiresi olur. Ve St. Denis, St. Tours Martin, St. Louis, St. Michael, St. Remi, St. Petronilla, St. Radegund ve St. Lisieux Thérèse  ile beraber önemli azizelerinden sayılır. Hataların telafisi, bazen asırlar sürebiliyor. Ama bazı hataların telafisi, bir kadını azize ilan etmenin çok ötesinde duruyor olmalı.

jeanne-darc

Jan Dark önemli bir kadın ve ülkesi için cidden emek veren ve savaş meydanlarında savaşan karizmatik bir kadın profili. Görüldüğü gibi kadınlar, meta kültürüyle, gender kavramının içerisinde ataerkil bir şekilde anılmanın çok daha ötesinde, tarihte dönüm noktası haline gelen konularda kahraman olmuşlardır. Karizmatik, kahraman vs. bu gibi kelimeleri sadece erkeklere atfeden bir düzenin içerisinde, bu gibi kelimelerin evrenselliğini de bizlere göstermiş oldular. Ki hala etrafımız başarılı ve emekçi kadınlarla dolu. Bunun içerisinde, LGBTİ bireyleri de mevcut. Onların varlığını da göz ardı edemeyiz. Zira onlar da yaşantılarında toplumsal birçok sorunla baş ediyorlar. Bu sorunlarla baş edebilmek de başlı başına büyük bir emek demek. Kadın doğmak, kadın olmak. Bunun bir önemi olmamalı. Kadın, ifade eden insandır ve bir erkekten farkı yoktur. Fizyolojik farklar ve güdülenmeler toplumsal ve statü içeren farklar yaratmamalıdır.

Ülkemizde ve dünyada birçok Jan Dark mevcut. Bizler sadece onları görmezden geliyoruz. Ama ne kadar görmezden gelirsek gelelim, onlar varlar ve var olmaya devam edecekler. Sanat gibi, insan olmak da büyük bir özgürlük gerektirir. Asıl problem, insan doğmak değil, insan olmak. Herkese verilecek en büyük tavsiye, bakmak ve görmek arasındaki farkı bilerek, etraflarına dikkat etmek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.