fbpx

24 Saat Hayatınızı Ne Kadar Değiştirebilir?

Birçok türde eserleri olan Avusturyalı yazar Stefan Zweig “Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört saat” kitabı ile geleneğin verdiği bir duruşla toplumda yer edinmiş bir kadının tutkusunun peşinden koşmasıyla hayatının yirmi dört saat içerisindeki değişimini anlatır.

” … Söylediğim gibi, size yaşamımın sadece bir gününü anlatacağım; yaşadığım diğer günlerin benim için bir önemi yok, …”

Bu kısacık öykü, bir kadının içsel arzuları ve tabularını yıkarak dönüşümünün itirafını içeriyor. Zweig’in betimlemeleri öyküye harikulade bir anlam katıyor, öyle ki öyküyü okumaya başlayan okuyucuya hissettirdiği duygu kısa film tadında bir etki oluyor. Belki de hiç ilginiz olmayan bir konuyu o denli güzel anlatıyor ki bu yönüyle de okuyucuyu ön yargılarından kurtarmayı hedefliyor adeta. Ayrıca öyküde Zweig’in psikolojiye olan ilgisini de oluşturduğu karakterlerdeki yansımalarda görmek mümkün. Erkek bir yazarın, öyküyü bir kadın gözünden anlatmış olması ve kadın psikolojisi betimlemeleri, yazarın gözlemci kimliğini ortaya koyuyor.

”Bu benim için bir hayal kırıklığıydı. Kendime o zaman ne de sonra itiraf edebildiğim bir hayal kırıklığı; oysa bir kadının duyguları, söze dökmeden ve bilincinde olmadan da her şeyi bilir. ”

Zweig öyküyü yazarken 1920’lerin Avrupası’nda içinde bulunduğu toplumun yaşantısını ve statüsünü de göz önüne alarak okuyucuya sunmuştur. Okunduğunda bir solukta bitecek kadar kısa, duygular arasında kaybolacağınız kadar derin ve yoğun bir öykü.

“Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat” birçok yayın evinden baskısı yapılmış, en son İş Bankası Kültür Yayınları tarafından “Modern Klasikler Dizisi” başlığı altında, Mahmure Kahraman çevirisiyle basılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.