3. Uluslararası Canlandıran Festivali

Canlandıranlar Derneği’nin düzenlediği 3.Uluslararası Canlandıranlar Festivali, 23-30 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenleniyor.

Festivale çok yönlü İsveçli animasyon sanatçısı ve akademisyen Midhat Ajanoviç -kısa adıyla Ajan- misafir olacak. Festival 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılıyor.

Bu bayramın tüm çocukların bayramı olması için, Beyoğlu Sineması Başka Sinema salonunda o gün gösterilecek olan 2 farklı film işitme ve duyma engellilerin de seyredebileceği formatta gösteriliyor. Festivalde ayrıca çocuklar için canlandırma atölyeleri de yer alıyor.

Festivalin onur konuğu; İsveç Animasyon Sineması konusunda uzman akademisyen, yazar ve animasyon sanatçısı Midhat Ajanovic ise özel bir sunum yapacak.

canlandiranlar-festivali-2

Festivalin açılış filmi ise yetişkinler için. Seul’lu bir çocuğun Belçika’da geçen hikayesini anlatan Ten Rengi Bal (Couleur de peau: Miel), Jung Sik-Jun’un grafik romanından uyarlanmış. Fransız yapımı filmde canlı çekim ve 2D/3D animasyon bir arada kullanılıyor. Açılış akşamında ayrıca en taze üretilmiş ‘Canlandıranlar Yetenek Kampı’ filmleri de seyircilere sunulacak.

Festivalin olmazsa olmaz bölümleri ise; Türkiye’de üretilen ve uluslararası festivallerden de ödüller alan, son dönem canlandırma filmlerinin yer aldığı Türkiye’den ve dünyaca ünlü uluslararası canlandırma festivallerinin en son seçkilerinden örneklerin yer aldığı festivallerden.

Festivalde ayrıca;  Hüseyin Karabey’in ‘Hiçbir Karanlık Unutturamaz’, Serge Avedikian’ın ‘Hayırsız Ada’ ve Gökhan Okur’un ‘Bu Dava Böyle Bitmez’ filmlerinden oluşan 1915-2015 özel bölümü de yer alıyor.

Festival Mekanları: Beyoğlu ve Pera Sineması, MGSÜ Fındıklı Kampüsü Konferans Salonu, SAE Institute, İTÜ Taşkışla

Not: Beyoğlu Pera Sineması dışındaki gösterimler ve etkinlikler ücretsizdir.

Canlandıranlar festivali öncesi, Canlandıranlar Yetenek Kampı Dernek Başkanı Berat İlk ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

canlandiranlar-festivali-3

Önce sizi tanıyalım isterseniz, ne zamandan beri animasyonun içindesiniz ?

Berat İlk: 1991 yılından beri profesyonel olarak içindeyim diyebilirim, ama animasyon merakım  çocukluktan başlıyor. İyi bir animasyon film izleyicisiyimdir, festivallere gidip özellikle sinema salonunda film izlemek çok hoşuma gider.

Canlandıranlar yetenek kampını kurarak neyi hedeflediniz? Böyle bir oluşumun başka örneği yok sanıyorum?

Berat İlk:Reklam dışında animasyon üretiminin sağlanması, var olan animasyon üretim biçimlerine alternatif yaratmayı… Film üretmeyi ve üretilen filmlerle festivallere katılmayı… Bilgimi ve deneyimimi paylaşmayı hedefledim, bu işi sevdirmeyi. 

Canlandıranlar yetenek kampının geleceğini nasıl düşünüyorsunuz? Oluşumun devamında neler olmasını planlıyorsunuz?

Berat İlk:Türkiye’de geleceğe dair bir şey düşünmek çok zor geliyor bana. CYK’da şimdiye kadar 17 kısa canlandırma film üretildi ve bu sene altıncısını yapıyoruz. Şimdiye kadar üretilen filmler yurt içi ve yurt dışındaki önemli animasyon festivallerinde gösterildiler ve otuzun üzerinde ödül kazandılar. Sürdürülebilir olmasını planlıyorum.

Türkiye’de animasyon sanatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Berat İlk:Giderek artan bir izleyici kitlesiyle, merak uyandıran çeşitliliği ile reklam dışında üretimlerin yapılmaya başlandığı hızla büyüyen yeni bir oluşum

Festivale çok az kaldı, biz sabırsızlanıyoruz. Siz biraz bahsetmek ister misiniz hazırlık sürecinden?

Berat İlk: 3. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali, gönüllülerin yürüttüğü ve hazırladığı bağımsız bir festival. En başta festivalde emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu sene konuğumuz İsveç’ten Midhat Ajanoviç. 100. yılını kutlayan İsveç animasyonu hakkında bize bilgi verecek. Ayrıca bu sene Türkiye’de üretilen yerli yeni filmlere ve ilk örneklere programımızda yer veriyoruz. Diğer bir önemli konuğumuz “Amentü Gemisi Nasıl Yürüdü” adlı filmiyle başarı kazanmış değerli animasyon sanatçısı Tonguç Yaşar. Festivalde bu sene diğer bölümlerimiz; Engelsiz, Türkiye’den, İsveç-100 yıl, Festivallerden, 1915-2015, Canlandıranlar Yetenek Kampı, Belgesel ve Saygı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.