30.000 Yıl Öncesinin Sosyal Medyası Ortaya Çıkarıldı

Arkeologlar, 30 bin yıl öncesinde, günümüzdeki sosyal medya ağlarına benzer bir şekilde, insanların sosyal etkileşim için birbirlerine devekuşu yumurtası kabuğundan yapılmış halkalar verdiğini keşfetti.

Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları, Afrika’nın Lesoto bölgesinde bulunan, ortası delik halka şeklindeki mücevherlerin, Kalahari Çölü’nde yaşayan devekuşlarının yumurtasından yapıldığını ortaya koydu. Araştırmayı gerçekleştiren arkeologlar, bulunan halkaların eski sosyal ağların görünür işaretleri olduğuna inanıyorlar. Buna göre, günümüzdeki sosyal medya beğenilerine benzer bir şekilde, avcı-toplayıcı insan toplulukları da birbirlerine mücevherler veriyorlardı.

Michigan Üniversitesi’nden arkeolog Brian Stewart, “Devekuşu yumurta kabuğu ve onlardan yapılan mücevherler, temelde Facebook veya Twitter’ın Taş Çağı versiyonu olarak görev yapıyordu.” ifadelerini kullandı. Stewart, bulunan halkaların; eş seçimi için karşısındakine isteğini ifade etmesine olanak tanırken, diğerlerini de ilişki durumu konusunda bilgilendirdiğini sözlerine ekledi.

30 bin yıllık sosyal medya araçları, Michigan Üniversitesi’nin Antropolojik Arkeoloji Müzesi‘nde sergileniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.