4. Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali Başladı!

Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin dördüncüsü, dün kapılarını açtı. Tüm sergi ve etkinliklere katılımın ücretsiz olduğu Fotoistanbul kapsamında, 18 farklı mekanda 60 sergi ile  yuvarlak masa tartışmaları, panel, ustalarla söyleşiler, sanatçı sohbetleri, atölyeler gibi 60’tan fazla yan etkinlik gerçekleşecek.

Sadece fotoğraf sanatçılarını değil, fotoğrafın diğer sanatlarla ilişkisinin tartışılacağı panellerde; Ahmet Ümit, Ercan Kesal, Bedri Baykam, Cemil Ağacıkoğlu, Murat Germen gibi farklı kulvarlardan usta isimleri de ağırlayacak olan festival 22 Ekim tarihine kadar sürecek.


4. Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali 30 Eylül Cumartesi akşamı festivalin ana mekanı Ortaköy Yetimhanesi’nde yapılan açılış partisiyle başladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve festivalin sanat yönetmeni Attila Durak’ın konuşmalarıyla başlayan gece, festivale sergileriyle katılan yerli ve yabancı sanatçılar, Türkiye fotoğraf ve sanat dünyasının önde gelen isimleri ile sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşti.

Her yıl yüzbinlerce insanın izlediği Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali bu sene, 20 ülkeden 100’e yakın fotoğrafçının ‘Fotoğraf Çekmek’ eylemini ‘Fotoğraf Yapmak’ kavramına nasıl dönüştürebildiklerini sanatseverlerle paylaşıyor.

Fotoistanbul’un bu seneki mekanları Beşiktaş Demokrasi Meydanı, Kazan Meydanı, Köyiçi Kartal, Deniz Müzesi önü, Ortaköy Meydanı, Ortaköy Yetimhanesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Ortaköy Kültür Merkezi, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi ‘Sarnıç Galeriler’, Beşiktaş İnovasyon Merkezi ile Artgalerim Bebek, Mixer, Fotoğrafevi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, O’Art, Gama ve Fototrek Fotoğraf Merkezi gibi galeriler olacak.

Fotoistanbul 2017, son dönemin öne çıkan isimlerinden Omar Victor Diop, siyah-beyaz doğa fotoğraflarıyla ünlü Michael Kenna,  ‘dans eden fotoğrafçı’ lakabıyla tanınan Youngho Kang,  kadın sünnetleri konusunu gözler önüne seren Meeri Koutaniemi, mülteci sorununu konu alan projesiyle Zsofia Palyi, fotoğraf üzerine boyama tekniğini kullanan Alberto Sanchez gibi isimlerin de aralarında bulunduğu birçok yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlıyor.

Festival kapsamında ayrıca fotoğraf dünyasının en prestijli ödülllerinden biri sayılan ‘Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü’nün bu seneki sahibi Viola Fatyol ile Rusya Federasyonu Unesco Komisyonu’nun himayesinde Rossiya Segodnya tarafından düzenlenen ve 71 ülkeden 6000’in üzerinde fotoğrafın değerlendirildiği ‘Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğrafı Yarışması’nın birincileri; büyük ödül sahibi İspanyol sanatçı Alejandro Martinez Velez, spor dalı birincisi Alexei Flippov ve Benim Gezegenim serisi birincisi Pavel Volkov’un eserleri de sanatseverlerle buluşacak.  Fotoistanbul Instagram yarışmasında ilk 50’ye giren finalistlerin eserleri de, festival kapsamında Ortaköy Meydanı’nda sergileniyor olacak.

4. Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.