4. İstanbul Tasarım Bienali’nin Teması Açıklandı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali’nin teması düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

22 Eylül – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin teması, düzenlenen basın toplantısında, küratör Jan Boelen tarafından açıklandı. Teması ‘Okullar Okulu’ olarak belirlenen bienal, önceki tasarım bienallerinin birikimi üzerine kurgulanacak.


Küratör Jan Boelen, toplantıda yaptığı konuşmada 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin alternatif tasarım eğitimi alanında oynayacağı role ve sürdürülebilir bir eğitim yaklaşımı için bir deney alanı olarak nasıl kullanılacağına dair bilgiler verdi.

4. İstanbul Tasarım Bienali teması ‘Okullar Okulu’, tasarımın, bilginin ve küresel bağlantılılık hâlinin günümüz İstanbul’unda ve ötesinde oynadığı rol üzerine düşünebilmek için çeşitli eğitim stratejilerini kullanan, sınayan ve gözden geçiren, çok platformlu bir bienal olacak.

Tema duyurusuyla birlikte yaptığı açık çağrıyla Okullar Okulu, yalnızca tasarımcı ve düşünürleri değil, dünyanın dört bir yanında matematik ve doğa bilimleri gibi farklı alanlarda çalışan profesyonelleri ve öğrencileri bienalin odağındaki sekiz temayı birlikte keşfetmeye davet ediyor: Ölçüler ve Haritalar, Zaman ve Dikkat, Akdeniz ve Göç, Felaketler ve Depremler, Yiyecekler ve Gelenekler, Örüntü ve Ritim, Para ve Sermaye ve Parçalar ve Cepler.

Sonuçlara olduğu kadar sürece de odaklanacak İstanbul Tasarım Bienali, açık çağrısıyla, tasarımcılar, mimarlar, biliminsanları, mühendisler, şefler, zanaatkârlar, aktivistler ve sekiz temadan biriyle ilgilenerek bir proje sunmak ya da sadece katılımcı olmak isteyen herkesi, 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin parçası olmaya davet ediyor. Açık çağrı başvuruları 15 Aralık 2017 tarihine kadar okullarokulu.iksv.org ve aschoolofschools.iksv.org adreslerinden yapılabilir.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.