4 Sterlinlik Van Gogh Tablosu 15 Milyon Euroya Satışa Sunuldu

Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh’un, bir İngiliz tüccar tarafından 1960’lı yıllarda 4 sterline satın alınan tablosu, Maastrich’teki TEFAF Sanat Fuarı’nda 15 milyon euroya satışa çıkarıldı.

Çiftlik evi ile bir çiftçi kadının yer aldığı tuval üzerine yağlı boya tablo 1885 yılında tamamlanmış. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Dickinson’un kataloğunda yer alan resim, Van Gogh tarafından, doğduğu eyalet olan Noord Brabant‘ta çizilmiş.

Resim, ilk kez 1960’lı yıllarda İngiltere’deki bir ev müzayedesinde ortaya çıkmış. Bir İngiliz tüccar, kime ait olduğunu bilmediği tabloyu 4 sterline satın almış. İngiliz tüccarın, dükkanının vitrininde sergilediği tablo, birkaç ay sonra bir İtalyan gazetecinin dikkatini çekmiş. Resmi, 45 sterline satın alan İtalyan gazeteci, Van Gogh tarzını çağrıştırdığını düşünerek, onu bir küratöre göstermiş.

Resmin gerçek bir Van Gogh eseri olduğunun ortaya çıkması üzerine, tablo Amerikalı sanat koleksiyoncularına satılmış. Resim, 1985 yılında 264 bin sterline el değiştirmiş. Yıllar geçtikçe daha da değerlenen van Gogh tablosu, 2001 yılında 1,7 milyon dolara el değiştirmiş.

Birçok kez el değiştirmiş olan tablo, Hollanda’nın Maastricht kentindeki TEFAF Sanat Fuarı‘nda, 15 milyon euro bedelle satışa sunulacak. Resmin yer aldığı sergi, özel davetliler için Perşembe ve Cuma günleri düzenlenecek.

Sergi, Sanat fuarının gerçekleştiği 7-14 Mart tarihleri arasında açık kalacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.