4500 Yıllık Mayadan Ekmek Pişirildi

Sputnik haberine göre, fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten bir araştırmada çalıştığı sırada, bir çanaktan maya kalıntılarını çıkarıp topladığını söyledi.

Organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını anlatan Blackley, mayaya daha sonra yağ ve su eklediğini, pişirildiğinde ‘harika bir aromayla güzelce kabardığını’ söyledi.

​Deneyiminin sonuçlarını sosyal medyadan paylaşan Blackley ekledi: “Ancak yenmesinin uygun olup olmadığını onaylamak için örnekler daha çok araştırılmalı.”

Blackley, “Bu proje Mısır bilimi ve ekmek pişirme sevgimden doğdu. Mısırlıların çok sevdiği ekmeği tekrar yaratabileceğimi fark ettim” dedi.

“Eğlence ve deneme için bu ekmek normal mayalı ekmeğin pişirildiği fırında pişirildi. Ancak Mısırlılar gibi pişirmek için önümüzdeki birkaç ay için gerekli aletleri geliştiriyoruz” diyen Blackley, “İşlem çok karmaşık çünkü bu değerli örnekleri kirletmeden toplamamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Blackley,  “Bunun sadece deneme için olduğunu unutmayın. Numune saf değildi ve iyi analiz edilmedi. Bu yüzden önümüzde daha çok iş var” şeklinde konuştu. Blackley, Love ve Bowman’ın örnekleri gelecek sene analiz edeceklerini de söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.