5. Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün Kazananı Belli Oldu!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2012 yılından bu yana, geleceğin sanatçılarına destek olmak amacıyla dağıttığı Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün bu yılki kazananı belli oldu.

Her yıl klasik müzik alanında yetenekli genç bir müzisyene verilen ödülün kazananı, seçici kurul tarafından çalgı, şan, bestecilik ve şeflik branşlarından gelen başvurular arasından seçiliyor. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, Devlet Sanatçısı şef Rengim Gökmen, Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak’tan oluşan kurul, bu yıl 5. kez verilen Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü 21 yaşındaki marimbacı Elman Mecid’e layık gördü.

Elman Mecid Kimdir?

1996 doğumlu Elman Mecid, müzisyen bir ailenin çocuğu olarak  Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’nda Gülnara Aziz’in öğretmenliğinde piyano öğrenimine başladı. 2006 yılı itibariyle Aydın Mecid’in öğretmenliğinde vurmalı çalgılar branşında eğitimine devam etti. 2009 yılında Pendim Uluslararası Vurmalı Çalgılar Yarışması’nda (Bulgaristan) kendi kategorisinde birincilik, 2009’da Nutcracker Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması’nda (Rusya) dördüncülük, 2010’da 8. Uluslararası Giornate della Percussione Yarışması’nın (İtalya) A grubunda iki ayrı dalda birincilik ve üçüncülük, 2011 4. Uluslararası Perkulliria Perküsyon Yarışması’nda (İspanya) ikincilik ve 2012’de 4. Marimba Yarışması’nda (Almanya) ise birincilik ve Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Günümüzde  Hamburg Müzik ve Tiyatro Üniversitesi’nde lisans eğitimine devam eden Mecid, Hamburg Senfoni Orkestrası’nın konserlerinde takviye sanatçı olarak yer almaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.