5. Uluslararası Şiir Buluşması

“ Ve şiir, insanı yarattı.”

Şiir sanatı 21. yüzyılda hala tanımlanamayan bir oluşum. Ne olduğu ve nasıl olması gerektiği hala tartışılıyor. Hal böyle olsa da biz yıllardır yazılan farklı tarz ve kültürlerdeki şiirleri okumaya hala doyamıyoruz. Bazı etkinlikler de var ki insanın şiir tutkusunu alabildiğine kamçılıyor.

Eskişehir’de şiire doyamayanlar için “5. Uluslararası Şiir Buluşması”  başladı. Bu harika etkinlik bizi Türk ve Avrupa şairleri ile buluşturmaya hazır.

“Şiir, karada yaşayan ve havada uçmak isteyen bir deniz hayvanının günlüğüdür.”   – C. Sandburg –

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik, 28-31 Mayıs tarihleri arasında devam edecek. Bu yılki onur konuğu ise şair-çevirmen Eray Canberk. Etkinliğin daha önceki yıllarında Enis Batur, Ataol Behramoğlu gibi isimler onur konuğu seçilmişlerdi.

Eray Canberk kimdir?

Eray Canberk; Afşar Timuçin ile birlikte Kavram Yayınevi’ni kurmuştur. Edip Cansever tutkunları için Eray Canberk’in  “A’dan Z’ye Edip Cansever” adlı kitabını şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca yaptığı pek çok çeviri ve yazdığı şiirleri ile edebiyatımıza katkısı büyüktür Eray Canberk’in.

eray-canberk

“Hayatın ince bir yerinden

Anımsat bana insan olduğumu

Dön gülümse benden yana

Anımsat unuttuğumuzu”

Eray Canberk 

Etkinliğin direktörlüğünü ise Behçet Necatigil ve Cemal Süreya şiir ödüllerinin sahibi Haydar Ergülen yapıyor.

haydar-ergulen

Ayrıca etkinlikte Aziz Nesin ve Melih Cevdet Anday 100. doğum yıl dönümleri vesilesi ile anılacaklar. Onur konuğu için de ayrı bir oturum düzenlenip şiirleri üzerine tartışmalar yapılacak.

Gezi’nin yıl dönümü dolayısı ile kaybettiklerimizin adına da Karikatürlü Ev’in yanında şiirler okunup bu güzel insanlar anılacak.

Buluşmaya Türkiye’den katılacak şairler şu şekilde :

Eray Canberk, Haydar Ergülen, Abdülkadir Budak, Adil İzci, Ahmet Ada, Ali Asker Barut, Bengü Özsoy, Gülsüm Cengiz, C. Hakkı Zariç, Halil İbrahim Özcan, Hüseyin Köse, Mahmut Temizyürek, Mehmet Said Aydın, Mustafa Ruhi Şirin, Neşe Yaşın, Nurduran Duman, Onur Akyıl, Orhan Alkaya, Ömer Ateş, Özcan Ünlü, Salih Bolat, Sezai Sarıoğlu, Yeşim Ağaoğlu, Yusuf Uğur Uğurel, A. Emre Cengiz, Ali Kanneci, Can Özgür, Gencer Aytüre, Mesut Doğan, TYS Genel Başkanı Mustafa Köz ve çevirmen Hüseyin Duygu.

Yurt dışından gelecek isimler ise:

Balazs Szöllössy (Macaristan), Jennifer Wıllıams (İskoçya), Serge Basso (Lüksemburg), Michel Cassir (Fransa), Claire Lajus (Fransa), Gerd Laugesen (Danimarka), Niels Hav (Danimarka), Ursula Andkjaer Olsen (Danimarka), Eva Tind (Danimarka) şeklinde sıralanıyor.

Sanata ve şiire daha fazla önem veren bir toplum olmak, böylesi etkinliklerle daha sık karşılaşmak dileğiyle…

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Devlet Tiyatroları ‘Oyun Yazarlığı’ Projesini Başlatıyor

Yerli yazarların yetiştirilmesine destek olmak amacıyla Devlet Tiyatroları yeni bir projeye imza atıyor. İzmir Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi...

Kapat